QSD: ABD, Türkiye'ye karşı net tavır almalı

QSD: ABD, Türkiye'ye karşı net tavır almalı
Yayınlanma:
Güncelleme: 16 Kasım 2019 01:49
A+ A-
QSD sözcüsü Mustafa Bali: ABD bizi koruyacağına dair garanti verdi.

Yavuz ÖZCAN


Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Suriye Temsilcisi James Jeffrey'nin dün Türkiye’ye ziyaret ettiği saatlerde  ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Kenneth McKenzie ve eski Suriye Büyükelçisi William Roebuck’dan oluşan heyet ise Rojava’da Suriye Demokratik Güçleri (QSD) Genel Komutanı Mazlum Kobanê ile bir araya geldi.

QSD sözcüsü Mustafa Bali, görüşmeyi Artı Gerçek'e değerlendirdi. Bali, Türkiye’nin Rojava'daki kazanımlar ve özerk yönetimin varlığına yönelik tehditlerinin ciddi boyuta ulaştığını belirtti.

QSD sözcüsü Türkiye’nin Rojava'da  katliam yaparak bölgedeki demografiyi değiştirmeyi planladığını ve bu nedenle her geçen gün tehditlerini daha da artırdığını öne sürdü.

Türkiye’nin tehditlerine karşı ABD’nin daha net bir tavır alması gerektiğini söyleyen Bali, QSD’nin  IŞİD’e karşı savaşta ABD’nin en yakın müttefiği olduğunu söyledi ve "ABD'nin de Türkiye'nin bu saldırgan tutumuna karşı daha net ve açık bir tavır alması gerekmektedir" diye ekledi. 

Dün CENTCOM Komutanı McKenzie ve beraberindeki heyetinin Kobani’de QSD’nin üst düzey yetikilerini ziyaretine de değinen Bali, görüşmenin temel gündem maddesinin Türkiye’nin Rojava’ya dönük operasyon tehditleri ve ellerindeki tutuklu IŞİD militanları ile  ailelerinin bulunduğu durum olduğunu belirtti.

Bali görüşmeye ilişkin şunları söyledi:

"ABD bir dünya gücü olarak, 4 yıldır bu ülkede bizim ile birlikte IŞİD tehditine karşı savaşıyor. Biz birlikte IŞİD'ı yendik. ABD’nin de Türkiye'nin bize yönelik  tehditlerini bertaraf etme gibi bir sorumluluğı bulunuyor ve bu konuda daha net tavır almalıdır."  

'ABD GARANTİ VERDİ'

General McKenzie‘nin toplantıda kendilerine ABD ve uluslararası koalisyonun müttefiklerini koruma garantisi verdiğini de belirten Bali, "Bu garantiyi vermeleri tek başına Türkiye’nin tehditlerini durduracağı anlamına gelmemektedir. Bu nedenle ABD ve koalisyon güçlerinin Türkiye’nin saldırı tehditlerine karşı net bir tavrı olmalı ve Suriye’deki sorunun siyasi çözümüne ilişkin yol haritası belirlemeleri gerekiyor ve daha kalıcı ve net adımların atılması gerekiyor" diye konuştu. 

Öne Çıkanlar