Aleksis Çipras, SYRIZA genel başkanlığından istifa etti: En güzel deniz henüz gidilmemiş olandır

Aleksis Çipras, SYRIZA genel başkanlığından istifa etti: En güzel deniz henüz gidilmemiş olandır
Yayınlanma:
A+ A-
Yunanistan'da geçen haftaki seçimlerde ağır hezimete uğrayan ana muhalefet partisi SYRIZA'nın genel başkanı Aleksis Çipras görevinden istifa etti. Çipras 15 yıldır partinin lideriydi.

Artı Gerçek - Yunanistan'da pazar günü yapılan genel seçimlerde aldığı ağır yenilginin ardından ana muhalefet lideri Aleksis Çipras partisi Radikal Sol İttifak'ın (SYRIZA) genel başkanlığından bugün istifa etti. Çipras başkent Atina'da yaptığı ve televizyondan canlı yayınlanan açıklamasında "Yeni bir döngü başlatmanın zamanı geldi" dedi ve partide bir reformun gerekli olduğunu da sözlerine ekleyerek "Olumsuz sonuç bu döngünün başlangıcı olabilir ve olmalıdır" ifadelerini kullandı. Çipras "Partinin derinden yenilenmesi ve yeniden kurulması gerektiğine dair bu kanaatimi, eylemlerimle aynı anda yapmalıyım yalnızca sözlerimle öneremem… Parti için yeni liderliğin seçilmesini önermeye karar verdim" dedi.

'TARİHE İZ BIRAKAN BİR YOLCULUKTU'

Parti lideri seçimlerinde aday olmayacağını açıklayan Çipras "Yaşanan her şeyden gurur duyuyorum. Bu zorlu yolculukta tavizler, zor kararlar, yaralanmalar ve yıpranmalar oldu ama tarihe iz bırakan bir yolculuktu" ifadelerini kullandı.

'EN GÜZEL DENİZ HENÜZ GİDİLMEMİŞ OLANDIR'

Yunan basınının haberlerine göre Çipras istifa açıklamasında halkın sorunlarını daha iyi anlayacak yeni bir SYRIZA’nın kurulması için elinden gelen bütün gayreti göstereceğini söylerken çok sevdiği Türk şair Nazım Hikmet Ran'ın bir şiirinde geçen “en güzel deniz henüz gidilmemiş olandır” mısrasına da atıfta bulundu. Çipras 2015 yılında da erken seçimlerin önünü açmak için başbakanlıktan istifa ettiğinde Nazım Hikmet'in aynı şiirindeki dizeleri kullanmış "En güzel günlerimiz, henüz yaşamadıklarımız" demişti. 48 yaşındaki Çipras, Yunanistan'ın mali krizinin en çalkantılı yıllarından biri olan 2015'ten 2019'a kadar başbakanlık yapmıştı. 2019'da Başbakan Miçotakis'in Yeni Demokrasi Partisi iktidara gelmişti. Çipras, 2008'den beri SYRIZA'nın genel başkanıydı.

Nisbi seçim sistemi nedeniyle 21 Mayıs'ın ardından koalisyon kurulamamasıyla tekrar yapılan 25 Haziran seçimlerinde Kiryakos Miçoktakis'in Yeni Demokrasi Partisi yüzde 40.56 oy alarak tekrar tek başına iktidar olmuş ve 300 sandalyeli meclise 158 milletvekili göndermeye hak kazanmıştı. Seçimlerde Radikal Sol İttifak (SYRIZA) yüzde 17,84 oy oranında kalmış ve mecliste 48 sandalye elde edebilmişti. Seçimlerde oy vermeyenlerin ise oranı yeni bir rekor kırarak yüzde 47,17'ye ulaşmıştı. Eylül 2015 seçimlerindeki rekor yüzde 43,84'tü. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar