Rishi Sunak resmen İngiltere Başbakanı: Hükümet kurma görevini Kral 3. Charles'dan aldı

Rishi Sunak resmen İngiltere Başbakanı: Hükümet kurma görevini Kral 3. Charles'dan aldı
Yayınlanma:
A+ A-
İngiltere'de iktidardaki Muhafazakar Parti'nin yeni lideri seçilen Rishi Sunak, hükümet kurma yetkisini Kral 3. Charles'dan aldı.

Artı Gerçek - İngiltere'de Liz Truss'ın istifası sonrası iktidardaki Muhafazakar Parti'nin yeni lideri seçilen eski maliye bakanı Rishi Sunak, Kral 3. Charles tarafından hükümeti kurmakla görevlendirildi. Sunak böylece, başbakanlık görevini resmen devraldı.

Gözler, Sunak'ın kabinesine çevrildi. Eski maliye bakanı, partisi içinde Boris Johnson'ın istifası sonrası Truss karşısında kaybettiği liderlik yarışı sırasında fazla vaatte bulunmamış ve olası kabinesi hakkında ayrıntılı bir açıklama yapmamıştı. Sunak bu nedenle, muhalefetteki İşçi Partisi'nin sert eleştirilerine maruz kalmıştı.

Sunak, İngiltere'nin yeni başbakanı olarak ilk konuşmasında selefleri Johnson ve Truss'a teşekkür etse de, ülkenin derin bir ekonomik krizle karşı karşıya olduğunu söyleyip "Truss'ın da bazı hatalar yaptığını" belirtti. Bu hataları düzelteceğini söyleyen Sunak, ekonomik istikrara öncelik vereceğini vurguladı.

Sunak, "Güven, kazanılır. Ben de sizin güveninizi kazanacağım" diyerek partisine de birlik çağrısı yaptı.

RISHI SUNAK KİMDİR?

İngiltere parlamentosuna ilk olarak 2015'te seçilen Sunak, pandemi sırasındaki maliye bakanlığında aldığı kararlarla Muhafazakar Parti içinde hızla yükselmişti. Sunak'ın öne çıkan adımları arasında, 11 milyon işçinin maaşlarının uzun bir süre boyunca devlet tarafından üstlenilmesi de bulunuyordu. Destekçileri, 42 yaşındaki Sunak'ın ekonomi yönetiminin yüksek enflasyon ve resesyon ortamında işsizliğin tırmanmasını engellediğini savunuyordu.

İngiltere'nin ilk Hint kökenli ve en genç başbakanı unvanlarını taşıyan Sunak, aynı zamanda 730 milyon sterlinlik servetiyle Londra'daki en zengin siyasetçilerden biri. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar