RSF: Türkiye'den Suriye'ye geri gönderilme riski bulunan gazetecilerin hayati tehlikesi var

RSF: Türkiye'den Suriye'ye geri gönderilme riski bulunan gazetecilerin hayati tehlikesi var
Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF), Türkiye'de gazetecilik yapan iki Suriyeli gazetecinin geri gönderme merkezinde sınır dışı edilme riski bulunduğunu duyurdu. RSF, gazetecilerin güvenliğinin Türkiye'nin sorumluluğunda olduğunu vurguladı.

Artı Gerçek - Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF), Osmaniye'deki Geçici Barınma Merkezi'nde tutulan ve Suriye'ye geri gönderilebilecek iki Suriyeli gazeteci hakkında bir açıklama yaptı. RSF, Ankara'yı gazetecilerin Suriye'ye sınır dışı edilmesini önleyerek ve güvenliklerini derhal garanti altına almaya çağırdı.

'GÖNÜLLÜ' GERİ DÖNÜŞ BELGELERİNİ ZORLA İMZALATMAYA ÇALIŞTILAR

RSF, gazetecilerden birinin, 10 Ocak'ta tutuklanan ve o tarihten bu yana Osmaniye'deki merkezde tutulan Halid Ubeyd olduğunu diğerinin ise kimliğini gizli tutmayı tercih ettiğini duyurdu. Her iki gazetecinin de tutuklanmalarından bu yana defalarca sınır dışı edilmekle tehdit edildiği ve 'gönüllü' geri dönüşü kabul eden belgeleri imzalamaları için baskı gördükleri rapor edildi.

SURİYELİ GAZETECİLERİN GÜVENLİĞİ TÜRKİYE'NİN SORUMLULUĞUNDA'

RSF'nin Ortadoğu masası sorumlusu Jonathan Dagher yaptığı açıklamada, "Suriyeli gazetecilerin güvenliği Türkiye'nin sorumluluğundadır" dedi. Dagher, "Gazetecilerin Suriye'ye geri gönderilmesinin onları hapse, kaybolmaya ve hatta ölüme geri göndermek olacağını" belirtti.

Dagher, hükümeti "Hiçbir Suriyeli gazetecinin Suriye'ye geri gönderilmemesini sağlamaya ve Halid Ubeyd ile birlikte geri gönderme merkezlerinde tutuklu bulunan diğer tüm gazetecilerin serbest bırakmaya" çağırdı.

Bir web sitesine haber yapmak amacıyla 10 Ocak 2023'te Osmaniye'deki bir polis kontrol noktasından geçmeye çalışırken gözaltına alınan Ubeyd'in Ağustos 2021'den bu yana Türkiye'de olduğu açıklandı. Gerekli belgeleri ibraz etmesine rağmen polis şiddetine maruz kalan Ubeyd'in basın kartını yere atan polislerin hakaretlerle kendisini geçici barınma merkezine götürdüğü belirtildi.

SUİKAST GİRİŞİMİNDEN SONRA ÜLKESİNİ TERK ETMEK ZORUNDA KALDI

RSF'nin açıklamasına göre 2016'dan beri İstanbul'da eşi ve dört kızıyla birlikte yaşayan ve bu dönemde Suriye ile Türkiye arasında haber yapmak için gidip gelen Ubeyd 25 Nisan 2021'de Suriye'nin İdlib kentinde kendisine düzenlenen bir suikast girişiminin ardından kalıcı olarak ülkeyi terk etmek zorunda kaldı. Geri gönderme merkezinde RSF yetkilileriyle konuşan Ubeyd'in "Beni öldürmeye çalışanlar Suriye'ye dönersem beni rahat bırakmayacak" dediği aktarıldı. Ubeyd, "Suriye'ye geri gönderilmem ölüme gönderilmem anlamına gelecek" dedi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar