Rus oligark Tinkov "Putin faşizmi" dedi, vatandaşlıktan çıktı

Rus oligark Tinkov "Putin faşizmi" dedi, vatandaşlıktan çıktı
Yayınlanma:
A+ A-
Rusya'da milyoner banker Oleg Tinkov, Rusya'nın Ukrayna'ya başlattığı savaşı kınadığını duyurarak Rusya vatandaşlığından çıktığını duyurdu. Tinkov "Putin'in Rusya'sından nefret ediyorum, adım faşizmle ilişkilendirilmemeli" dedi.

Artı Gerçek - Rus milyarder banker Oleg Tinkov ülkesinin Ukrayna'ya başlattığı savaşa karşı olduğunu açıklayarak Rusya vatandaşlığından çıktığını açıkladı.

Instagram hesabından paylaşımlarda bulunan yaklaşık 20 milyon müşterisi olan Tinkoff Bank'ın kurucusu Tinkov "Rusya'nın bağımsız Ukrayna'yı işgalinin ardından Rusya vatandaşlığından çıkmaya karar verdim. Barışçı insanların öldürülmesine ve bu savaşa karşıyım" dedi.

'PUTİN'İN RUSYA'SINDAN NEFRET EDİYORUM'

54 yaşındaki Rus oligark sözlerini şöyle sürdürdü: "Adım faşizmle ilişkilendirilmemeli. Markamın ve adımın katillerle ve kanla işbirliği yapan bir bankayla ilişkilenmesinden nefret ediyorum. Umarım daha fazla önde gelen Rus iş insanı beni takip eder ve Putin rejimi ve ekonomisi zayıflayarak nihayetinde yenilir. Putin'in Rusya'sından nefret ediyorum ama bu delice savaşa açıkça karşı çıkan tüm Rusları seviyorum."

Tinkov savaş karşıtı açıklamaları sonrasında nisan ayında Tinkoff Bank'ın çatı kuruluşu TCS'deki yüzde 35'lik hissesini Rusya'nın en zengin isimlerinden madencilik şirketi sahibi Vladimir Potanin'e satmaya zorlanmıştı.

Tinkov ayrıca ismini kullanmasını bırakması için Tinkoff Bank'a dava açacağını da duyurdu. Rus TASS haber ajansı ise bankanın Tinkoff markasını kullanmayı sürdürme konusunda tüm yasal haklara sahip olduğunu açıkladığını aktardı.

İNGİLTERE'NİN YAPTIRIMLARININ HEDEFİ OLMUŞTU

Londra'da yaşadığı belirtilen Tinkov diğer birçok Rus oligark gibi İngiltere'nin Ukrayna savaşı sonrası başlattığı yaptırımlarının hedefi olmuştu.

Bir zamanlar 10 milyar dolarlık servetin sahibi olan Tinkov 2000'li yılların ortasında Tinkoff Bank'ı kurmadan önce donmuş gıda, bira ve elektronik sektörlerinde bir dizi marka yaratmıştı.

Tinkoff Bank'taki hissesini satmadan önce ise "Rus hükümetinden yardım aldığı" gerekçesiyle İngiltere'nin yaptırım uyguladığı Rus oligarklar arasında yer almıştı.

Tinkov, Eylül 2019'da ABD’deki bir mahkeme tarafından kasıtlı olarak sahte vergi beyannameleri vermek ve ABD vatandaşlığından çıkarken 240 milyon doların üzerinde vergi kaçırmaya çalışmak ile suçlanmış, bir yıl denetimli salıvermenin yanı sıra 508 milyon doların üzerinde para cezası ödemeye mahkum edilmişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar