Rusya, Azerbaycan'la görüşmelerin çökmesinden Ermenistan'ı sorumlu tuttu

Rusya, Azerbaycan'la görüşmelerin çökmesinden Ermenistan'ı sorumlu tuttu
Yayınlanma:
A+ A-
Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Dağlık Karabağ konusunda yürütülen barış görüşmelerinin çökmesinden Ermenistan'ı sorumlu tuttu.

Artı Gerçek - Rusya-Ermenistan ilişkilerinde Ukrayna'daki savaşın devam ettiği bir dönemde patlak veren gerilim derinleşiyor. Son olarak, Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Azerbaycan ile Ermenistan arasında Dağlık Karabağ konusunda yürütülen barış görüşmelerinin çökmesinden Erivan'ı sorumlu tuttu.

Zaharova, müzakere masasına geri dönme çağrısında bulunduğu Ermenistan'ı tutarsız davranmakla suçlayarak, "Resmi açıklamaları öyle farklı ki, Erivan'ın pozisyonunu değerlendirmek zor" dedi. Ermenistan hükümetinin geçen aralıkta Moskova'da yapılması planlanan barış görüşmelerinden çekilme kararının "kendilerini barış anlaşmasını ele almaktan alıkoyduğunu" söyleyen Zaharova şu ifadeleri kullandı: "Eğer Ermenistan'daki ortaklarımız bu sorunları çözmekle gerçekten ilgileniyorsa, o zaman skolastizm yerine birlikte çalışmak gerekiyor."

Ermenistan ile Azerbaycan arasında Rusya'nın arabulculuğunda 2020'de imzalanan anlaşma uyarınca, Dağlık Karabağ'a Rus barış güçleri konuşlandırılmıştı. Taraflar arasındaki barış görüşmeleri de aylardır devam ediyordu.

Son gerilim, Ermenistan ile Dağlık Karabağ arasındaki tek rota olan Laçin koridorunun kapanmasından kaynaklanıyor. Bölgede, Azeri çevre eylemcileri olduğu belirtilen kişiler, Ermenistan'ın yasadışı madencilik faaliyetlerini protesto ediyor. Bakü yönetimi, eylemcilerin meşru endişeleri olduğunu söylüyor ve koridorun kapalı olduğunu reddediyor. Erivan ise koridorun Azerbaycan hükümetinin eylemcilere destek vermesiyle kapandığını söylüyor. Erivan yönetimi, barış anlaşmasının garantörü olan Rusya'yı da, koridordaki ablukaya son vermek için yeterli adım atmamakla suçluyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar