Rusya Başbakan Yardımcısı Novak: Türkiye üzerinden Avrupa'ya 63 milyar metreküp gaz ihraç edilebilir

Rusya Başbakan Yardımcısı Novak: Türkiye üzerinden Avrupa'ya 63 milyar metreküp gaz ihraç edilebilir
Yayınlanma:
A+ A-
Rusya Başbakan Yardımcısı Novak, "Güney Akım, 63 milyar metreküp kapasiteyle planlanmıştı. Bu, talep koşuluyla Türkiye üzerinden Avrupalı tüketicilere gaz ulaştırmak için kullanılabilecek kapasitedir" dedi

Artı Gerçek - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Türkiye'de enerji merkezi kurulmasına yönelik teklifinin ardından, Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, Avrupa'ya gaz transferinde Türkiye'nin rolü üzerine konuştu.

Moskova'da Rus Enerji Haftası forumunda açıklamalarda bulunan Novak, yerini TürkAkım'a bırakan Güney Akım'la ilgili "Güney Akım, yaklaşık 63 milyar metreküp kapasiteyle dört hat olarak planlanmıştı. Bu potansiyel, talep olması koşuluyla Karadeniz ve Türkiye üzerinden Avrupalı tüketicilere gaz ulaştırmak için kullanılabilecek kapasitedir" dedi.

Dün Putin'in, Türkiye'nin enerji merkezi olmasına yönelik teklifine değinen Novak, "TürkAkım'ın kapasitesi 31,5 milyar metreküp. Hatlardan bir tanesi diğer ülkelere ihracata yönelik" ifadesini kullandı.

Novak, Türkiye'de Rus gazı için bir merkez kurulmasının değerlendirilmesi gereken bir konu olduğunu belirterek, "Böyle bir ihtiyaç olursa ve tüm taraflar ilgi gösterirse, bence böyle bir proje değerlendirilebilir." diye konuştu. Novak, Rus gazının Türkiye'ye ihracatında fiyat indirimi konusuna ilişkin olarak da piyasadaki mevcut fiyatların yapay bir şekilde meydana geldiğini söyledi.

Avrupalı siyasetçilerin, Avrupa piyasalarında yapay bir doğal gaz arz sorunu yarattığını söyleyen Novak, "Belki de en önemli konu, fiyatların normalleşmesi için Avrupa'daki kaynakların yeterliliğinin nasıl sağlanacağıdır" ifadesini kullandı. (AA)

Öne Çıkanlar