Rusya: Kerç Köprüsü saldırısıyla ilgili sekiz kişi gözaltında

Rusya: Kerç Köprüsü saldırısıyla ilgili sekiz kişi gözaltında
Yayınlanma:
A+ A-
Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), 8 Ekim'de Kerç Köprüsü'ne yapılan bombalı saldırıyla ilgili 8 kişiyi gözaltına aldığını duyurdu. FSB, saldırıdan Ukrayna askeri istihbarat servisinin sorumlu olduğunu da açıkladı.

Artı Gerçek - Rusya'nın iç güvenlik kurumu Federal Güvenlik Servisi (FSB) geçen cumartesi günü Kırım'ı Rusya'ya bağlayan Kerç Köprüsü'nde yaşanan patlamaya ilişkin sekiz kişiyi gözaltına aldığını duyurdu.

Intefax haber ajansının aktardığına göre gözaltına alınanlardan beşi Rusya geri kalanları ise Ukrayna ve Ermenistan vatandaşları.

FSB saldırıda kullanılan patlayıcıların Odessa kentinden Bulgaristan, Gürcistan ve Ermenistan yoluyla Rusya'nın 2014 yılında ilhak ettiği Kırım'a gönderildiğini açıkladı.

Terör saldırısının hazırlık sürecinde yer alan 12 suç ortağı tespit edildi." ifadesi kullanıldı.

RUSYA, SALDIRIDAN UKRAYNA ASKERİ İSTİHBARATINI SORUMLU TUTTU

FSB, biri Moskovalı bir yargıç olmak üzere 4 kişinin ölümüne yol açan saldırıdan resmi olarak Ukrayna'yı sorumlu tuttu.

FSB açıklamasında saldırının planlanmasından Ukrayna askeri istihbarat servisi olan Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Baş Müdürlüğü'nü ve kurumun müdürü Kyrylo Budanov'u sorumlu tuttu.

Ukrayna resmi olarak saldırıyı üstlenmemişti ancak Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy dahil çok sayıda yetkili Kerç Köprüsü'ne yönelik saldırıyı çeşitli mesajlarla kutlamıştı.

19 kilometrelik uzunluğuyla Avrupa'nın en uzun köprüsü olan Kerç Köprüsü'ndeki patlama köprünün bir bölümünü yıkmış, trafik akışı geçici olarak durmuştu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 2018'de açılışını yaptığı köprü hem lojistik açıdan hem de sembolik açıdan öneme sahipti.

Rusya saldırının ardından aylar sonra başkent Kiev'e ve çok sayıda Ukrayna kentine füzeli saldırılarda bulunmuştu. Putin en az 19 kişinin öldürüldüğü bu saldırıların Kerç köprüsüne yönelik saldırıya misilleme olduğunu açıklamıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar