Rusya, 'LGBTİ+ propagandası' yasağını genişletiyor

Rusya, 'LGBTİ+ propagandası' yasağını genişletiyor
İnsan hakları örgütlerince LGBTİ+ topluluğuna uyguladığı baskılar nedeniyle eleştirilen Rusya bu baskıları artırma yoluna gitti. Duma'da ülkede halihazırda yürürlükte olan 'LGBT propagandası' yasağı tüm yaş gruplarını içerecek şekilde genişletildi.

Artı Gerçek - Rusya halihazırda yürürlükte olan "LGBTİ+ propagandası yasağı" yasası tüm yaş gruplarını içine alacak şekilde genişletiyor.

Perşembe günü Rusya Parlamentosu'nun alt kanadı Duma'da milletvekilleri oybirliğiyle yasağın kapsamını çocuklar yerine tüm yaş gruplarını içerecek şekilde genişleten yasa tasarısını onayladı.

Rusya'da "çocuklara yönelik LGBTİ+ propaganda yasağı" ülkedeki eşcinsel onur yürüyüşlerini engellemek ve eşcinsel hakları savunucularını gözaltına almak için kullanılıyordu.

YASA TASARISI ÇOK SERT PARA CEZASI GETİRİYOR

Yeni yasa tasarısıyla eşcinselliği çevrimiçi ortamda, filmlerde, kitaplarda, reklamlarda ya da kamusal alanlarda destekleyen herhangi bir etkinlik ya da eylem yüklü para cezası ile cezalandırılacak.

Tasarıya göre "LGBTİ+ propagandası" yaptıkları gerekçesiyle Rusya vatandaşları 400 bin rubleye kadar (yaklaşık 121 bin Türk lirası) ceza alabilecek. Bu eylemi bir kurum yaparsa ceza 5 milyon rubleye (yaklaşık 1 milyar 500 bin Türk lirası) çıkacak.

Yabancı ülke vatandaşları ise aynı eylemden ceza alırlarsa ülkeden sınır dışı edilebilecek.

RUS MİLLETVEKİLİ: LGBT, HİBRİT SAVAŞ UNSURU OLDU

Yasa tasarısının mimarlarından Duma üyesi Alexander Khinshtein geçen hafta yasanın sansür eylemi olduğu yönünde çeşitli kesimlerden gelen suçlamayı reddetti.

Khinshtein "LGBT'den bir fenomen olarak bahsedilmesini yasaklamıyoruz. Propagandayı yasaklıyoruz, burada kelime seçimi çok önemli. LGBT bugün hibrit savaş unsuru oldu ve buna karşı değerlerimizi, toplumumuzu ve çocuklarımızı korumalıyız" dedi.

LGBT NETWORK: BİZİ TAMAMEN SİLMEK İSTİYORLAR

Rusya'da LGBTİ+ topluluğuna yasal destek sağlayan sivil toplum örgütü LGBT Network ise yasa tasarısını "absürt" diye niteledi.

Kurumdan yapılan açıklamada "Yasa yapıcılar yetişkinlerin ne söyleyeceklerini, ne okuyacaklarını ya da izleyeceklerini seçecek konumda olmadığını öne sürüyor. Aslında olan şey LGBTİ+'ların devlet tarafından tamamen ortadan kaldırılması. Bizi yalnızca kendimiz hakkında konuşmaktan veya bir şekilde partnerlerimize karşı duygularımızı göstermekten değil, aynı zamanda kültürümüzde, kitaplarda, filmlerde, medya ve benzerlerinde bizden bahseden her şeyi tamamen silmek istiyorlar" dendi.

Bu ay Rusya'da bir mahkeme, yapılan uyarılara rağmen LGBTİ+ içeriği kaldırmadığı gerekçesiyle "geleneksel olmayan değerler ve LGBT propagandası" suçlamasıyla sosyal medya uygulaması TikTok’a 3 milyon ruble (50 bin dolar) para cezası vermişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar