Rusya: Mir'den çıkan Türk bankaları ABD'nin eşi görülmemiş baskısı altında

Rusya: Mir'den çıkan Türk bankaları ABD'nin eşi görülmemiş baskısı altında
Yayınlanma:
A+ A-
Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Mir sisteminden çıkan Türk bankalarının 'ABD'nin eşi benzeri görülmemiş baskısı altında olduğunu' savundu.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Türk bankalarının Rus ödeme sistemi Mir'den çıkmasını değerlendirdi. Peskov, Mir kart sisteminden ayrılmaya karar veren Türk bankalarının 'ABD'nin eşi benzeri görülmemiş baskısı altında olduğunu' savundu. Kremlin Sözcüsü, Rusya ve Türkiye'nin ABD'nin bankacılık alanında uyguladığı baskıyı kırmak için birlikte çalışması gerektiğini vurguladı.

Sputnik'in aktardığına göre, bankaların ve finans kuruluşlarının ABD'nin baskısı altında bulunduğunun ve bankacılık sistemine yönelik ikincil yaptırım tehdidiyle karşı karşıya olduğunun farkında olduklarını belirten Peskov, Türk bankaların Rus ödeme sistemi Mir'den çıkma kararını baskı altında aldıklarını ifade etti. Rusya ve Türkiye'nin zor bir durumla karşı karşıya olduğunu söyleyen Peskov, iki ülkenin bu baskıyı kırma yollarını Rus-Türk ticari ve ekonomik işbirliğine en az zarar verecek şekilde ve 'her yıl Türkiye'yi ziyaret eden milyonlarca Rus turisti konforlu koşullardan mahrum bırakmadan bulması gerektiğini' ifade etti.

'ÖZEL ASKERİ HAREKAT REFARANDUMDAN SONRA DA DEVAM EDECEK'

Ukrayna'da düzenlenen ilhak referandumlarını değerlendiren Peskov, 'özel askeri harekatın söz konusu bölgeler Rusya'ya bağlandıktan sonra da devam edeceğini' belirtti. Peskov, Rusya'yla birleşme belgelerinin imzalanması halinde, bu konuda kamuoyuna daha detaylı bilgi verileceğini de sözlerine ekledi.

'KUZEY AKIM'LA İLGİLİ DİYALOG KURULAMADI'

Kuzey Akım 1 ve 2 doğalgaz boru hatlarında meydana gelen patlamaların yol açtığı sızıntılar hakkında Rusya'ya yöneltilen suçlamalara yanıt veren Peskov, ABD Başkanı Joe Biden'ın şubat ayında Kuzey Akım 2'den kurtulmaları gerektiğini söylediğini anımsattı. Peskov, Biden'ın bu sözlerle ne demek istediğini bilmediklerinin altını çizdi. Kuzey Akım boru hatlarıyla ilgili sorunların çözümü için tüm taraflar arasında diyaloğa ihtiyaç olduğunu söyleyen Peskov, fakat şimdiye dek böyle bir diyaloğun kurulamadığı vurguladı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar