Rusya: Nükleer savaşı engellemek ilk önceliğimiz

Rusya: Nükleer savaşı engellemek ilk önceliğimiz
Yayınlanma:
A+ A-
Rusya Dışişleri Bakanlığı, Rusya'nın Ukrayna savaşında nükleer silah kullanabileceği iddialarını yalanladı. Rusya Dışişleri Bakanlığı açıklamasında nükleer güçler arasında bir çatışmadan kaçınmanın Rusya'nın temel önceliği olduğunu duyurdu.

Artı Gerçek - Rusya Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna savaşının ardından Rusya'nın taktik nükleer silah kullanabileceği yönünde özellikle ABD istihbaratı kaynaklarından gelen haberlerin dolaşımda olduğu bir dönemde konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

"Rusya Federasyonu'nun Nükleer Savaşın Önlenmesi Hakkında Beyanı" başlıklı açıklamada, nükleer silaha sahip 5 Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) daimi üyesinin liderlerinin 3 Ocak 2022'de yayınladıkları ortak bildirideki "nükleer silahların olmadığı bir dünya hedefini takip etme taahhütlerine" bağlı oldukları teyit edildi.

Bakanlık açıklamada "Rusya'nın ulusal güvenliğini bozmaya yönelik sorumsuz ve hayasız eylemlerin bir sonucu olan mevcut zor ve türbülanslı durumda ilk görevin kesinlikle nükleer devletler arasında herhangi bir silahlı çatışmanın önüne geçilmesi olacağına inanıyoruz" ifadelerini kullandı.

Rusya Dışişleri nükleer beşlideki ABD, Almanya, Fransa, Çin, Rusya ve İngiltere) diğer ülkeleri bu öncelikli görevin yerine getirilmesi için çalışmaya hazır olduklarını göstermeye de çağırdı.

'RUSYA DAHA GÜÇLÜ BİR ULUSLARARASI GÜVENLİK MİMARİSİNİ SAVUNUYOR'

Bakanlık açıklamasında ayrıca "Rusya, öngörülebilirlik ve küresel stratejik istikrarın sağlanmasına ve ayrıca eşitlik, bölünmez güvenlik ve tarafların temel çıkarlarının karşılıklı olarak dikkate alınması ilkelerinin gözetilmesine dayanan güncellenmiş, daha güçlü bir uluslararası güvenlik mimarisinin oluşturulmasını savunmaya devam ediyor" açıklamasına yer verdi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar