Rusya'dan ABD'ye misilleme: CIA ve FBI'ın internet sitelerine erişim engeli

Rusya'dan ABD'ye misilleme: CIA ve FBI'ın internet sitelerine erişim engeli
Yayınlanma:
A+ A-
ABD'nin Rus paralı asker şirketi Wagner'i 'suç örgütü' olarak tanımasının ardından Rusya'dan karşı hamle geldi. Rusya İletişim Denetleme Kurumu, CIA ve FBI'ın internet sitelerine 'yalan haber' yaydıkları gerekçesiyle erişim engeli getirildiğini duyurdu.

Artı Gerçek - ABD'nin, Ukrayna'da binlerce mensubu olduğu düşünülen Rus paralı asker şirketi Wagner Grubu'nu 'uluslararası suç örgütü' olarak tanımlamasının ardından Rusya'dan misilleme geldi. Rus TASS haber ajansına göre, Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişim Denetleme Kurumu (Roskomnadzor) ABD Merkezi Haber Alma Teşkilatı'nın (CIA) ve Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI) internet sitelerine 'yalan haber yaydıkları' gerekçesiyle erişim engeli getirdi.

TASS'ın aktardığına göre Roskmonadzor, her iki kurumun da internet sitelerinde Rus ordusunu itibarsızlaştıran yanlış bilgi ve belgeler yayınladığını öne sürdü.

'AMAÇ RUSYA'NIN SAVAŞMA KAPASİTESİNİ AZALTMAK'

Beyaz Saray'ın Wagner'i 'uluslararası suç örgütü' olarak tanımlamasının ardından dün, ABD Hazine Bakanlığı yazılı bir açıklama yaparak söz konusu şirkete yeni yaptırımlar uygulandığını duyurmuştu. Açıklamada, 'Rusya'nın Ukrayna'ya karşı savaşma kapasitesini azaltmak amacıyla' Wagner Grubu ve Wagner’in Başkanı Yevgeniy Prigojin ile bağlantılı beş kuruluş ve bir kişiye yaptırım uygulandığı belirtilmişti. Ayrıca, Rus mahkumların Wagner Grubu'na alınmasını kolaylaştırdığı için üç Rus cezaevi yetkilisi ve Rus oligark Vladimir Potanin ile bağlantılı bir kişi ve dört kuruluşun da aralarında bulunduğu toplam dokuz kişi ve 14 kuruluşa daha yaptırım kararı alınmıştı.

WAGNER 2017'DEN BU YANA ABD'NİN HEDEFİNDE

Geçen ay ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Wagner Grubu'nu Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki faaliyetleri nedeniyle "özel ilgi konusu kuruluş" olarak tanımladığını duyurmuştu. Wagner, 2017'den beri ABD yaptırımları altında. ABD Ticaret Bakanlığı, teknoloji ve malzemelere erişimini daha da sınırlamak amacıyla geçen ay Wagner'i hedef alan yeni ihracat kısıtlamaları açıklamıştı. Avrupa Birliği de 2021'de Wagner'e yaptırımlar uyguladı ve grupla bağlantılı kişilerin "işkence, yargısız veya keyfi infaz ve cinayet dahil olmak üzere ciddi insan hakları ihlallerine" karıştıklarını duyurdu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar