Seçimleri kaybeden aşırı sağcı Bolsonaro: Ordumuz sosyalizmin önündeki son engel

Seçimleri kaybeden aşırı sağcı Bolsonaro: Ordumuz sosyalizmin önündeki son engel
Yayınlanma:
A+ A-
Brezilya seçimleri kaybeden aşırı sağcı devlet başkanı Bolsonaro, 40 günlük sessizliği bozdu. Bolsonaro orduya üstü kapalı müdahale mesajları verirken, 1 Ocak'ta ülkeyi yönetmeye başlayacak Lula kabine seçimlerini yaptı.

Artı Gerçek- Brezilya'nın aşırı sağcı devlet başkanı Jair Bolsonaro 30 Ekim'de seçimi İşçi Partisi'nin kurucu üyesi, solcu siyasetçi Luiz Inacio Lula da Silva'ya kaybetmesinin ardından sessizliğini cuma günü ilk kez bozdu.

Silva'ya karşı ordu darbesi çağrısı yapan destekçileriyle başkanlık sarayı önünde buluşan Bolsonaro "Ruhumu acıtıyor. Nereye gideceğime karar verecek olanlar sizsiniz. Silahlı kuvvetlerin hangi yolu izleyeceğine siz karar verteceksiniz" dedi.

"Ben bir bağlılık yemini ettim. Birçok kişi beni eleştirse de Anayasanın dışına çıkmam. Zaferin de bu şekilde geleceğine inanıyorum" diyen Bolsanaro açıktan bir darbe çağrısı yapmasa da bu yönde yorumlanabilecek ifadeler kullandı.

Aşırı sağcı lider "Silahlı kuvvetlerimiz sosyalizmin önündeki son engel. İnanıyorum ki silahlı kuvvetler birlik halinde. Onlar halkımıza ve anayasaya bağlılık yemini etti. Özgürlüğümüzden ordu sorumlu" ifadelerini kullandı.

Bolsonaro Lula'nın ekim ayındaki seçim zaferini tanımamış ve sessizliği destekçilerinin ordu kışlaları dışındaki eylemlerinin sürmesine neden olmuştu.

Lula'nın az farkla elde ettiği seçim zaferinin ise pazartesi günü Brezilya ulusal seçim komisyonu tarafından onaylanacak.

Brezilya'da başkanlık seçiminin ikinci turunda Lula Da Silva, oyların yüzde 50,8'ini alarak seçimi kazanmıştı. Bolsonaro'nun oyu 49,2'de kalmış, 12 yıllık iktidarı bu sonuçla sona ermişti. Normal şartlarda ülkedeki iktidar devrinin 1 Ocak'ta yapılması gerekiyor.

LULA KABİNESİNİ OLUŞTURUYOR

20003 ile 2010 yılları arasında ülkeyi yöneten ancak 20017'de kara para aklamak ve yolsuzluk suçlarından hapis cezası alan Lula, Brezilya Yüksek Mahkemesi tarafından 2021'de aklanmıştı.

Geçiş ekibinin başkent Brasilia'daki genel merkezinden konuşan Lula, cuma günü yakın müttefiki Sao Paulo'nun eski Belediye Başkanı Fernando Haddad'ın Maliye Bakanı olacağını duyurdu.

Lula ayrıca Dışişleri Bakanı olarak kariyer diplomatı Mauro Vieira'yı, Savunma Bakanı olarak eski Kongre üyesi Jose Mucio'yu ve Adalet Bakanı olarak eski Maranhao Eyalet Valisi Flavio Dino'yu seçti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar