Selanik'te Roman genci öldüren polis yurtdışı yasağıyla serbest kaldı

Selanik'te Roman genci öldüren polis yurtdışı yasağıyla serbest kaldı
Yayınlanma:
A+ A-
Yunanistan'ın ikinci büyük kenti Selanik'te ay başında 16 yaşındaki Roman genci vuran polisin yurtdışı yasağıyla serbest kalmasına karar verildi. Polisin tutuksuz yargılanmasına gencin ailesi itiraz edeceğini açıkladı.

Artı Gerçek- Yunanistan'da mahkeme, 5 Aralık 2022'de 16 yaşındaki Roman genç Kostas Frangulis'i başından vurarak ölümüne yol açan polis memurunun serbest bırakılmasına karar verdi.

Yunan medyasında yer alan haberlerde, yurt dışına çıkış yasağı şartıyla serbest bırakılmasına karar verilen 34 yaşındaki polis memurunun sürücüye değil hareket halindeki araca nişan aldığı şeklinde savunma yaptığı belirtildi.

34 yaşındaki polis memuru önceden olası kasıtla cinayete teşebbüsle suçlanmıştı. Yunanistan basınına göre yakın gelecekte, dava dosyası müfettişe geri dönecek ve müfettiş suçlamanın değiştirilmesini ve olası kasıtla adam öldürme suçundan savcılık tarafından cezai kovuşturma başlatılmasını isteyecek.

Sanık polis ardından ek savunma için yeniden çağrılacak. Hukuk çevrelerine göre tutuklu kalması pek olası değil.

Daha önce sorgu hakimi ve savcı,polisin tutuklu mu tutuksuz mu yargılanacağı konusunda hemfikir olamayınca nihai karar için beş iş günü ek süre tanınmış, bu süreçte polisin ev hapsinde tutulmasına karar verilmişti.

FRANGULİS'İN AİLESİ KARARA İTİRAZ EDECEK

Orta ve Batı Makedonya Roman Federasyonu Başkanı Panagiotis Sambanis, kararla ilgili yaptığı açıklamada, "Polis memurunun kısıtlı şartlarla serbest bırakıldığını öğrendik. Aileler çok üzüldü. Karara itiraz edilebilmesi ve davanın Yargıtay'a gitmesi için ebeveynler yasal yollara başvuracak” dedi.

NE OLMUŞTU?

Selanik'te "dur" ihtarına uymayarak kaçan Frangulis, polisin ateş açması sonucu başından vurularak ağır yaralanmıştı. Frangulis bir süre yoğun bakımda tedavi edilmesine rağmen 13 Aralık Salı günü ölmüştü.

Yunan Polis Teşkilatından (ELAS) yapılan açıklamada, polisin genci satın aldığı benzinin parasını ödemeden ayrıldığı benzinlik çalışanının şikayeti üzerine takibe aldığı öne sürülmüştü. Açıklamada, polis takibinden kurtulmak için tehlikeli şekilde araç kullandığı ve uyarıları dikkate almadığı aktarılan genci, polisin iki el ateş açarak durdurmaya çalıştığı iddia edilmişti.

Ülkedeki Roman toplumu daha önce de benzer olaylar yaşandığını hatırlatarak Romanlara yönelik ayrımcılık nedeniyle bu azınlığa mensup kişilerin polislerin gözaltı işlemlerine direndiğinin altını çizmişti.

Frangulis'in yaralanması ve ölümü Selanik ve Atina'da başta sol ve anarşist gruplar tarafından protesto edilmişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar