Slovakya'da seçimin galibi Rusya yanlısı eski başbakan Fico'nun partisi oldu

Slovakya'da seçimin galibi Rusya yanlısı eski başbakan Fico'nun partisi oldu
Yayınlanma:
A+ A-
Slovakya’da meclisin yeni üyelerini belirlemek üzere kurulan sandıklarda oy verme işlemi sona erdi. Oyların tamamına yakının sayıldığı erken genel seçimin galibi eski Başbakan Robert Fico'nun partisi SMER-SSD oldu.

Artı Gerçek - Slovakya'nın sosyal demokrat eski Başbakanı Robert Fico, Ukrayna'ya askeri yardımı sona erdirme kampanyasının ardından parlamento seçimlerinde rakibini yendi, ancak pazar günü neredeyse oyların tamamı sayılan seçim sonucuna göre bir sonraki hükümeti kurmak için müttefik kazanması gerekecek.

FİCO, DÖRDÜNCÜ KEZ BAŞBAKANLIK KOLTUĞUNA OTURABİLİR

Cumartesi günü yapılan seçimlerde oy kullanılan bölgelerin yüzde 98'inden sonuç alınırken, Fico'nun partisi SMER-SSD yüzde 23,37 oy oranıyla önde giderken, Liberal İlerici Slovakya partisi (PS) yüzde16,86 ile onu takip etti. Bir sonraki hükümetin kurulmasında belirleyici olabilecek HLAS (Ses) partisi ise yüzde 15,03 ile üçüncü sırada yer aldı. Sonuçlar 2006-2010 ve 2012-2018 yıllarında hükümetleri yönettikten sonra Fico'nun dördüncü kez başbakanlık koltuğuna oturması ihtimalini doğurdu. Fico, 2020'de SMER-SSD'den ayrılan HLAS ve yüzde 5,68 oy alan milliyetçi Slovak Ulusal Partisi ile ittifak yapabilir.

Fico, bir araştırmacı gazetecinin öldürülmesinin ardından yolsuzluklara karşı düzenlenen kitlesel protestoların ardından 2018 yılında istifa etmek zorunda kalmıştı. O dönemde SMER-SSD üyesi olan ve şu anda HLAS partisi üyesi olan Peter Pellegrini başbakanlık görevi devraldı ve yolsuzlukları temizleme sözü veren merkez sağ partilerin seçime girdiği 2020 yılına kadar hükümeti yönetti. Ancak hükümet geçen yıl iç çekişmelerin ardından çöktü ve cumartesi günkü erken seçimin yolunu açtı.

UKRAYNA SAVAŞI KONUSUNDA BLOĞUN POLİTİKASINA KARŞI ÇIKMASI BEKLENİYOR

Avrupa Birrliği, Rusya'nın saldırısına karşı birlik sağlamaya çalışırken. Fico ve SMER-SSD partisinin liderliğindeki olası hükümetin, NATO üyesi Slovakya'nın Macaristan'a katılarak bloğun Ukrayna'ya destek konusundaki fikir birliğine meydan okumasına yol açması bekleniyor. Fico Ukrayna'ya askeri sevkiyatı durdurma ve barış görüşmeleri için çaba gösterme sözü vermişti.

Fico'nun partisi daha milliyetçi ve sosyal olarak muhafazakar ayrıca Brüksel'den dayatıldığını söylediği sosyal liberalizmi eleştiriyor. İlerici Slovakya (PS) ise iklim politikaları, LGBTİ+ hakları, daha derin Avrupa entegrasyonu ve insan hakları konularında liberal tutumuyla tanınıyor.

PS PARTİSİ LİDERİ KOALİSYON HÜKÜMETİNDEN HALA UMUTLU

Oyların çoğu sayıldığında konuşan İlerici Slovakya (PS) lideri Michal Simecka, olası küçük müttefiklerin nasıl sonuçlanacağına bağlı olarak bir sonraki hükümeti kurma umudundan vazgeçmedi. Simecka destekçilerine "Slovakya'nın bu seçimden sonra hukukun üstünlüğüne önem veren ve geleceğimiz için kilit öneme sahip alanları çözmeye ve yatırım yapmaya başlayan Avrupa yanlısı istikrarlı bir hükümete sahip olması hedefimiz olmaya devam ediyor" dedi.

Simecka bugün yaptığı açıklamada da hala bir iktidar koalisyonu kurma seçeneği gördüğünü söyledi. PS'nin seçimin galibi SMER-SSD'nin hükümet kurmasını engellemek için elinden geleni yapacağını söyleyen Simecka, üçüncü sıradaki HLAS partisinin bir sonraki hükümeti hangi partinin kuracağı konusunda belirleyici faktör olacağını da sözlerine ekledi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar