Suriye Devlet Başkanı Esad'dan genel af: 21 Aralık'tan önceki suçlar affedildi

Suriye Devlet Başkanı Esad'dan genel af: 21 Aralık'tan önceki suçlar affedildi
Yayınlanma:
A+ A-
Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad 21 Aralık 2022 öncesi suçları kapsayan bir genel af ilan etti. Askerden firarı da kapsayan aftan yaralanmak isteyen kişilerin en fazla dört ay içinde teslim olması gerekiyor.

Artı Gerçek - Suriye'de Devlet Başkanı Beşar Esad genel af çıkardı. Suriye resmi haber ajansı SANA'nın duyurduğuna göre Esad'ın imzaladığı kanun hükmünde kararnameyle birlikte 21 Aralık 2022'den önce işlenen suçlar affedilecek.

SANA'nın haberine göre af, genel askerlik hizmetinden ülke içinde ve ülke dışına firar edenlerin suçlarını ve kabahatlere yönelik cezaları da içeriyor.

ASKERDEN KAÇANLARIN TESLİM OLMAK BİRKAÇ AY VAKTİ VAR

Reuters haber ajansı ise askerden kaçanların affedilmesinin bazı şartları olduğunu vurguladı. Buna göre ülke içinde askerlik hizmetinde firar edenler hapis cezası almamak için üç ay için teslim olmalı. Ülke dışına kaçanlar için ise bu süre dört ay olarak duyuruldu.

Yardım kuruluşları, zorunlu askerlik korkusunun, dünyanın en kötü insani krizlerinden birinin sancıları içinde olan ülkeye dönmek istemeyen mültecilerin önemli bir nedeni olduğunun altını çiziyordu. Ülkedeki fırsat eksikliği de genellikle bu tür afların faydalarını sınırlıyor. Hükümet daha önce Suriye savaşı sırasında benzer aflar çıkarmıştı.

Devlet Başkanı Esad, Rusya ve İran'ın yardımıyla ülkenin büyük bölümünün kontrolünü, çoğunluğu yabancı hükümetler ve cihatçı militanlar tarafından desteklenen bir dizi isyancı örgütten geri almayı başarmıştı. 2011'de başlayan savaş, yüzbinlerce insanın ölümüne, savaş öncesi nüfusun yarısının yerinden edilmesine yol açmıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar