Taliban, Asya Oyunları'na tamamı erkek sporculardan oluşan kafile gönderdi

Taliban, Asya Oyunları'na tamamı erkek sporculardan oluşan kafile gönderdi
Yayınlanma:
A+ A-
Taliban, yeniden iktidara gelmesinden bu yana düzenlenen ilk Asya Oyunları'na 130 kişilik tamamı erkeklerden oluşan bir kafile gönderdi. Afganistan dışından Oyunlar'a katılan Afgan sporcular içindeyse 17 kadın bulunuyor.

Artı Gerçek - Taliban, 2021'de Afganistan'da yeniden iktidarı ele geçirmesinden bu yana ilk kez düzenlenen Asya Oyunları'na tamamı erkek sporculardan oluşan bir kafile gönderdi. Kadınların spor yapmasının yasaklandığı Afganistan'dan yarışmaya katılan sporcular voleybol, judo ve güreş dahil olmak üzere 17 farklı spor dalında yarışacak. Taliban'ın 2021'de devirdiği seçilmiş hükümetin siyah, kırmızı ve yeşil bayrağı altında yarışacak olan bir diğer grup sporcu ise dünyanın dört bir yanındaki Afgan sporcuların oluşturduğu diasporadan geliyor. Taliban yönetimi ele geçirmeden önce Afganistan Ulusal Olimpiyat Komitesi Başkanı olan Hafizullah Wali Rahimi'ye göre bu grupta 17 kadın yer alıyor.

'ÖNCEKİ HÜKÜMET DÖNEMİNDE KADINLARIN SPORA KATILIMI YÜZDE 20 DÜZEYİNDEYDİ'

Şu anda Afganistan dışından çalışan ancak hala pek çok ülke tarafından Olimpiyat konularında resmi temsilci olarak tanınan Rahimi, Perşembe günü geç saatlerde takımın resmi varış töreninde gazetecilere yaptığı açıklamada, sporcuların sadece spor sevgisi için orada olduklarını söyledi. Associated Press ajansına demeç veren Rahimi, "Sporu tamamen siyasetin dışında tutmak istiyoruz ki sporcular ülkelerinin içinde ve dışında özgürce spor faaliyetlerini ve gelişimlerini gerçekleştirebilsinler" dedi. Rahimi, önceki hükümetin Taliban rejiminden bu yana kadınların spora katılımını artırmak için çok çalıştığını ve bu oranın yüzde 20'ye çıktığını söyledi. "Elbette bunun geri gelmesini umuyoruz" diyen Eski Olimpiyat Komitesi Başkanı, "Sadece spor değil, okullara ve eğitime geri dönmelerini umuyoruz, çünkü bu bir insanın temel hakkıdır" ifadelerini kullandı. Dünyanın dört bir yanından gelen kadınlar arasında İran'da eğitim gören bir voleybol takımı, İtalya'dan bisikletçiler ve Avustralya'dan bir atletizm temsilcisi de bulunuyor.

AFGANİSTAN'DA KADINLARA YÖNELİK YASAKLAR

Taliban'ın 2021'de Afganistan'da yönetimi yeniden ele geçirmesinden bu yana kadınlara yönelik baskı artıyor. Kadınlardan sadece gözlerini gösterecek şekilde giyinmeleri ve 72 kilometreden uzak yerlere seyahat etmeleri halinde bir erkek akrabanın onlara eşlik etmesi isteniyor. Eğitim gibi temel haklarından mahrum bırakılan kadınların kasım ayında parklara, spor salonlarına ve yüzme havuzlarına girmelerini de yasaklamıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar