Türkiye'den Yunan adalarına giden turistlerin sayısı üçe katlandı: Başka adalar da kapıda vize istedi

Türkiye'den Yunan adalarına giden turistlerin sayısı üçe katlandı: Başka adalar da kapıda vize istedi
Yunanistan gazetesi Kathimerini, Türkiye'den kapıda vizenin başlatıldığı ilk beş adaya nisanda ziyaretlerin üç kat arttığını yazdı. Habere göre, Yunan Adalar valisinden, ekonomik getiri nedeniyle üç adaya daha genişletilmesi istendi.

Artı Gerçek - Yunanistan'ın bazı adalarına Türkiye'den başlatılan kapıda yedi günlük vize uygulaması ile nisan ayının ilk 10 günündeki seyahatlerin geçen yıl aynı döneme kıyasla üç kat arttığı belirtildi. Yunanistan gazetesi Kathimerini, şu an için Sakız, Midilli, Rodos, Samos, Kos, Meis, Patmos, Leros, Kalimnos ve Simi olmak üzere 10 adada uygulacak 'ekspres vize'den diğer adaların da faydalanmak istediğini yazdı.

Kathimerini'nin haberine göre, 1-10 Nisan arasında Midilli adasını Türkiye'den 3 bin 800 kişi ziyaret etti. Bu sayı, geçen yılın aynı döneminde 390'dı. Verilere göre, aynı dönemde Sakız adasını ziyaret edenlerin sayısı 2 bin 716'dan 4 bin 993'e, Kos'a gidenler 2 bin 400'den 3 bin 300'e, Rodos'a gidenler de 2 bin 320'den 5 bin 726'ya yükseldi. Gazete, pilot uygulamanın başlatıldığı 1 Nisan'an beri bu ilk beş adayı 2023 yılında 5 bin 969 kişinin ziyaret ettiğini, sayının bu 1-10 Nisan'da 20 bin 690'â yükseldiğini yazdı.

Kapıda vize uygulamasının 30 Nisan'da diğer beş adaya da genişletilmesi beklenirken, Adalardan Sorumlu Bölge Valisi Kostas Moutzouris kapıda vize uygulamasından çok memnun olduklarını söyledi. Göç ve İltica Bakanı Dimitris Kairdis'i kutladığını belirten Moutzouris, "Kendisine adaların turistle dolup taştığını söyledim" dedi. Vali, Kathimerini'ye açıklamasında "Türkiye'den gelen her ziyaretçi yerel ekonomiye, charter uçuşlarla gelen ziyaretçilere kıyasla yaklaşık iki kat daha fazla katkı sağlıyor" dedi.

Kathimerini, Vali Kairidis'in söz konusu uygulamanın Patmos, Taşoz ve Semadirek adalarını da kapsayacak şekilde genişletilmesi için baskı altında olduğunu yazdı.

KAPIDA VİZE NASIL ALINIYOR?

Yunanistan adalarına kapıda vize alabilmenin ücreti, 60 euro. Vize için en az 6 ay geçerli pasaport, iki biyometrik fotoğraf, seyahat masraflarını karşılayacak kadar bakiyenin bulunduğu en az üç aylık banka hesap dökümü, otel rezervasyonu, feribot bileti, seyahat sağlık sigortası, kimlik fotokopisi ve başvuru formu gerekiyor. Aynı zamanda, pasaportta KKTC girişi bulunmaması gerekiyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar