Tuzla gemisi Ukrayna’nın Herson Limanı'nda saldırıya uğradı

Tuzla gemisi Ukrayna’nın Herson Limanı'nda saldırıya uğradı
Yayınlanma:
A+ A-
Çayeli Denizcilik firması tarafından işletilen Tuzla isimli gemi, Ukrayna’nın Herson Limanı’nda dün gece saldırıya uğradı. Savunma Bakanlığı ve armatörlerin, bölgede mahsur kalan 12 Türk gemisinin kurtarılması için harekete geçtiği belirtildi.

Artı Gerçek - Ukrayna'nın Herson limanında demirli olan Tuzla isimli geminin dün saldırıya uğradığı, yetkililerin bölgede mahsur kalan 12 Türk gemisini kurtarmaya çalıştığı belirtildi. Ekonomim sitesinden Aysel Yücel'e konuşan Koster Armatörleri ve İşletmecileri Derneği Başkan Yardımcısı (KOSDER) Hakan Çendik, Milli Savunma Bakanlığı ve armatörlerin bölgede mahsur kalan gemilerin çıkarılması için harekete geçtiğini açıkladı.

Habere göre, Tuzla gemisi dün saat 21:00'da saldırıya uğrayarak köprü üstünden (bir geminin seyriyle ilgili cihazların bulunduğu, geminin sevk ve idare edildiği nokta) vuruldu. Vanuatu bayraklı Tuzla isimli gemi, Çayeli Denizcilik firması tarafından işletiliyor. Saldırı sonucu köprü üstünde yangın meydana geldi.

Şehrin ve limanın füze saldırısı altında olması nedeniyle gemiye müdahale edilemediğini aktaran Çendik, kaptan köşkünün tamamen yandığını dile getirdi. Gemide Türk personeli bulunmadığı, tek personel olan Azeri kaptanın da aynı şirketin başka bir gemisine sığındığı belirtildi.

Çendik, Milli Savunma Bakanlığı ve gemilerin sahipleri olan şirketlerin bugün görüştüğünü, mahsur kalan gemilerin yakın tarihte çıkarılmasının planlandığını belirtti. Çendik, "En kısa zamanda hem gemiler hem personelleri güvenli şekilde bölgeden ayrılmasını bekliyoruz” dedi. Çendik, "Tuzla gemisi vurulmadan önceki gün Milli Savunma Bakanlığı yetkilileri, gemilerin çıkarılması için son aşamaya gelindiğini , kısa bir süre içinde çıkarılacağını , hazırlıklara başlanması için bölgede gemileri mahsur kalan armatörler ile görüşmüştü. Dün yaşanan olay büyük talihsizlik oldu" dedi.

14 GEMİ KURTARILMIŞTI

Savaş başladığında 26 Türk sahipli gemi gemi Ukrayna'da mahsur kalmıştı. Yaklaşık 30 gün sonra Mariupol ve Berdiansk limanlarındaki altı gemi konvoyla çıkarılmıştı. Yaklaşık beş ay sonra da Odessa, Yuzhny ve Chernomorsk limanlarında mahsur kalan sekiz gemi bölgeden çıkarıldı. 12 gemi ise bölgede mahsur kalmış durumda. Hakan Çendik, “Nikolayev ve Kherson bölgesindeki 12 gemi maalesef kanaldaki mayın ve otorite boşluğundan dolayı çıkarılamadı” dedi.

Çendik, Ukrayna limanlarında mahsur kalan gemilerin personelinin büyük bölümünün savaş başladıktan sonra gemilerden ayrıldığını, sadece kendi isteğiyle kalan az sayıda personelin ve Ukraynalı bekçiler gemileri beklediğin söyledi. (Kaynak)

Öne Çıkanlar