UAD'nin Refah kararı hakkında Dışişleri'nden açıklama: 'Memnuniyetle karşılıyoruz'

UAD'nin Refah kararı hakkında Dışişleri'nden açıklama: 'Memnuniyetle karşılıyoruz'
Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Uluslararası Adelet Divanı'nın Refah sınır kapısını insani yardımlara derhal açılmasını hükmeden ihtiyati tedbir kararını memnuniyetle karşılıyoruz" denildi.

Artı Gerçek - Uluslararası Adalet Divanı'nın (UAD) Güney Afrika Cumhuriyeti’nin İsrail aleyhine talep ettiği yeni tedbirlere ilişkin kararında "İsrail Refah harekâtını durdurmalı" hükmüne varması, Türkiye'de memnuniyetle karşılandı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, şöyle denildi:

'SÜRATLE YERİNE GETİRİLMESİNİ BEKLİYORUZ'

"Uluslararası Adalet Divanı’nın, İsrail’in Gazze’de Refah’a yönelik saldırılarını durdurmasına ve Refah sınır kapısını insani yardımlara derhal açmasına hükmeden ihtiyati tedbir kararını memnuniyetle karşılıyoruz. Dünyada hiçbir ülke hukukun üstünde değildir. Divan’ın aldığı tüm kararların İsrail tarafından süratle yerine getirilmesini bekliyoruz. Bunu teminen, BM Güvenlik Konseyi’ni üzerine düşeni yapmaya davet ediyoruz."

BAKAN TUNÇ: ÖNEMLİ AMA YETERSİZ

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç ise X üzerinden paylaşım yaparak şu ifadelere yer verdi:

"Uluslararası Adalet Divanının 7 Ekim’den bu yana #Gazze ve #Refah’ta soykırım yapan işgalci İsrail’in saldırıları durdurmasına ve insani yardımların önünün açılmasına yönelik verdiği karar, Filistin’de akan kan ve gözyaşının dinmesi adına önemli ancak yetersizdir.

İşgalci İsrail, Uluslararası Adalet Divanının aldığı kararlara en kısa sürede uymalıdır.

Yaklaşık 8 aydan bu yana 36 bine yakın Filistinlinin hayatını kaybetmesine, 80 binden fazla Filistinlinin ise yaralanmasına neden olan barbar İsrail, işlediği savaş ve insanlık suçlarına son vermelidir." (HABER MERKEZİ)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar