UAD'nin Refah kararı: Ramallah memnun, Hamas'a göre 'yeterli değil'

UAD'nin Refah kararı: Ramallah memnun, Hamas'a göre 'yeterli değil'
Uluslararası Adalet Divanı'nın, İsrail'e Refah harekâtını durdurma emri vermesi Filistin Yönetimi tarafından memnuniyetle karşılandı. Hamas'tan "Yeterli değil, tüm Gazze için karar alınmalı" açıklaması geldi, İsrail'den ise tepki yükseldi.

Artı Gerçek - Uluslararası Adalet Divanı'nın (UAD) Güney Afrika Cumhuriyeti’nin İsrail aleyhine talep ettiği yeni tedbirlere ilişkin kararında "İsrail Refah harekâtını durdurmalı" hükmüne varması, Filistin cephesinde memnuniyetle karşılandı.

RAMALLAH: ULUSLARARASI KONSENSÜSÜ TEMSİL EDİYOR

Filistin Yönetim Enformasyon Bakanı ve Devlet Başkanlığı Sözcüsü Nebil Ebu Rudeyne, Reuters ajansına yaptığı açıklamada "Karar, İsrail'in Gazze'deki savaşına son verilmesi yönündeki uluslararası oybirliğini temsil ediyor" dedi.

HAMAS: TÜM GAZZE'DEKİ SALDIRILAR DURMALI

Hamas Siyasi Büro Üyesi Basim Naim ise karardan memnuniyet duyduklarını ama yeterli bulmadıklarını söyledi. Naim, Birlemiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin UAD kararını uygulamasını isterken, İsrail'in Gazze çapındaki tüm saldırılarının durdurulması için çağrıda bulundu. Hamas yetkilisi, "Bunun yeterli olmadığını düşünüyoruz çünkü işgalcinin özellikle Gazze'nin kuzeyi olmak üzere Gazze Şeridi çapındaki saldırganlığı zalimce ve tehlikeli" diye konuştu.

Naim, UAD'nin Gazze'deki suçlamaların araştırılması için bir soruşturma komite gönderilmesi talebini de memnuniyetle karşıladıklarını söyleyerek işbirliği vaadinde bulundu.

İSRAİL MALİYE BAKANI 'VAR OLUŞ TEHDİDİ' TEZİNE SARILDI

İsrail'den ilk tepki ise aşırı sağcı Maliye Bakanı Bezalel Smotrich'den geldi. Smotrich, "Savaşa son verilmesini isteyenlerin İsrail var olmaktan vazgeçmeye karar vermesini talep ettiklerini" savundu; "İsrail bunu kabul etmeyecek" dedi.

MUHALEFET LİDERİNDEN UAD'YE 'REHİNELER' ÇIKIŞI: 'AHLAKİ BİR ÇÖKÜŞ'

İsrail'de muhalefet lideri Yair Lapid ise kararı, "İsrailli rehinelerin eve dönmeleri" yönünde bir talep içermediği gerekçesiyle kınadığını belirtti. Normalde İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun hükümetine en sert eleştirileri yönelten isimlerden biri olarak Lapid, mahkemenin savaşa son verilmesi ile rehineler arasında bir bağlantı kurmamasının "ahlaki bir çöküş ve ahlaki bir felaket" olduğunu savundu.

GÜNEY AFRİKA: FİİLİ ATEŞKES ÇAĞRISIDIR

UAD başvurusunu yapan Güney Afrika Cumhuriyeti'nden de "Kararı memnuniyetle karşılıyoruz" açıklaması geldi. Güney Afrika Cumhuriyeti'nin uluslararası ilişkiler sözcüsü Zane Dangor, "Bu karar çığır açıcı çünkü İsrail'in Gazze'nin herhangi bir yerindeki askeri eylemlerine son verilmesinden ilk kez açıkça söz ediliyor" dedi.

Dangor, "Bu durum, fiilen ateşkes çağrısı yapmaktır. Mahkeme, bu ihtilaftaki güçlü tarafa, Filistin halkına karşı saldırgan eylemlerini sonlandırma emri veriyor" yorumunu yaptı.

ÜRDÜN'DEN BMGK'YE ÇAĞRI: ÇİFTE STANDARDA SON VERİLMELİ

Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi ise UAD'nin İsrail hakkında aldığı yeni tedbir kararları sonrası Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne (BMGK) çağrı yaparak, "BMGK sorumluluğunu üstlenmeli, İsrail'in cezasız kalmasına son vermeli ve uluslararası hukukun uygulanmasındaki çifte standardı durdurmalı" dedi.

AB'DEN 'TERCİH' YORUMU

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrel'den ise dikkat çekici bir açıklama geldi. Borrel, "AB, uluslararası kurumlara desteğe saygı göstermekle İsrail'e verdiğimiz destek arasında bir tercih yapmak zorunda kalacak" dedi.

BELÇİKA: KARAR DERHAL UYGULANMALI

Belçika Dışişleri Bakanı Hadja Lahbib, UAD'nin İsrail'in Refah'a saldırılarını durdurmasına yönelik kararıyla ilgili, "Belçika bu kararın derhal uygulanması çağrısında bulunmaktadır" açıklamasını yaptı.

X'ten açıklama yapan Lahbib, derhal ateşkes, esirlerin salıverilmesi ve iki devletli çözüm için müzakere çağrısı yaptı. (DIŞ HABERLER)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar