Ukrayna: Rusya, Zaporijya Nükleer Santrali müdürünü gözaltına aldı

Ukrayna: Rusya, Zaporijya Nükleer Santrali müdürünü gözaltına aldı
Yayınlanma:
A+ A-
Ukrayna Devlet Nükleer Enerji Şirketi (Energoatom), Rus güçlerinin Zaporijya Nükleer Santrali Genel Müdürü Ihor Murashov'u gözaltına aldığını duyurdu.

Artı Gerçek- Ukrayna Devlet Nükleer Enerji Şirketi (Energoatom) açıklamasında Rus askerlerinin Zaporijya Nükleer Santrali Genel Müdürü Ihor Murashov'u santral yakınlarındaki Enerhodar kentine aracıyla giderken cuma günü durduğunu ve gözaltına aldığını öne sürdü.

Şirketin bakanı Petro Kotin'in iddiasına göre gözaltı sırasında gözleri bağlanan Murashov açıklanmayan bir yere götürüldü.

RUSYA'DAN AÇIKLAMA YAPILMADI

Kotin, Rusya'nın bu eyleminin santralin güvenliğini tehdit ettiğini de söyledi ve Uluslararası Atom Enerjisi'den Murashov'un serbest bırakılması için açıklama yapmasını istedi.

Rusya'dan henüz iddia hakkında bir açıklama gelmedi.

Rusya, Avrupa'nın en büyük nükleer santrali olan Zaporijya santralini mart ayında ele geçirmiş ancak Ukraynalı çalışanların santraldeki görevlerine devam etmesine izin vermişti.

Ukrayna ve Rusya santral çevresindeki çatışmalardan birbirlerini sorumlu tutmuş, karşılıklı şekilde birbirlerini santral ve çevresini bombalamak ve olası bir nükleer felakete yol açabilecek eylemlerde bulunmakla suçlamıştı.

Cuma günü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna'nın doğusundaki Lugansk ve Donetsk Halk Cumhuriyetleri ile Herson ve Zaporijya'da kurulan sivil askeri birimlerin Rusya'ya bağlanması anlaşmasını onaylamıştı. (DIŞ HABERLER)