Uluslararası Ceza Mahkemesi'nden Netanyahu, Gallant ve üç Hamas lideri hakkında yakalama talebi

Uluslararası Ceza Mahkemesi'nden Netanyahu, Gallant ve üç Hamas lideri hakkında yakalama talebi
Gazze'deki savaş bağlamında İsrail ve Hamas'ın eylemlerini soruşturan UCM'den her iki taraf için de yakalama kararı başvurusu geldi. Başsavcılık, İsrail Başbakanı Netanyahu, Savunma Bakanı Gallant ve üç Hamas liderini savaş suçlarıyla itham etti.

Artı Gerçek - Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Başsavcısı Karim Asad Ahmad Khan, Gazze'deki savaş nedeniyle İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ve Savunma Bakanı Yoav Gallant, hem de üç Hamas lideri hakkında yakalama talebinde bulundu. Başvuruda, Netanyahu ve Gallant'ın yanı sıra Hamas liderleri Yahya Sinvar, Muhammed Deif ve İsmail Haniye, savaş suçları ve insanlığa karşı suçlardan sorumlu tutuldu.

ucm-savci.jpg
UCM Başsavcısı Karim Asad Ahmad.

Karim Khan, basın açıklamasında Netanyahu, Gallant, Yahya Sinvar, Muhammed Deif ve Haniye'nin 7 Ekim'den beri hem Gazze'de hem İsrail'de işlenen savaş suçlarından sorumlu olduğuna inandığını söyledi.

NETANYAHU VE GALLANT'I NE İLE SUÇLADI?

Lahey merkezli UCM'nin Başsavcısı, İsrail'in Gazze'deki saldırılarının ve sivil halka yönelik toplu cezalandırmasının yaygın olarak bilindiğini, aynı zamanda Filistinlileri aç bırakmayı da silah olarak kullandığını söyledi. Khan, bunun sonucunda bebekler, çocuklar ve kadınlar dahil olmak üzere Filistin ölümlerin yaşandığını vurguladı.

Netanyahu ve Gallant'ın "en azından 8 Ekim'den beri Filistin devleti topraklarında savaş suçu ve insanlığa karşı suç işlediğine dair kanıtlar topladıklarını, İsrail'in Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin Kuruluş Statüsü olan Roma Statüsü'nü ihlal ettiğini belirten Khan, bunları şöyle sıraladı: Sivilleri bir savaş yöntemi olarak aç bırakmak; kasıtlı olarak ağır acıya, bedensel veya sağlık açısından yaralanmaya yol açmak; aç bırakma yolunu da kullanarak kasıtlı olarak öldürmek ve/veya yok etmek.

HAMAS LİDERLERİNİ NE İLE SUÇLADI?

Hamas'ın 7 Ekim saldırılarını da insanlığa karşı suç olarak niteleyen Khan, sorumlulardan hesap sorulması gerektiğini söyledi. Khan, "Ofisimin topladığı kanıtlara dayanarak, Yahya Sinvar, daha yaygın olarak 'Deif' adıyla tanınan Muhammed İbrahim el Masri ve İsmail Haniye'nin, en azından 7 Ekim 2023'ten bu yana İsrail'de ve Filistin devletinde işlenen savaş suçları ve insanlığa karşı suçların cezai sorumluluğunu taşıdığına inanıyorum" dedi.

UCM Başsavcısı, üç Hamas liderinin Roma Statüsü'ne aykırı olarak "yok etme, cinayet, rehin alma, tecavüz ve işkence" gibi insanlık suçları işlediğini söyledi. Khan, Hamas liderleri Sinvar, Deif ve Haniye'nin yüzlerce İsrailli sivilin ölümünden sorumlu olduğuna inanmak için gerekçeleri bulunduğunu, soruşturma sırasında çok sayıda kurban ve tanıkla görüştüklerini ekledi. (DIŞ HABERLER)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar