İsrail gece boyunca Gazze'ye saldırdı: Mülteci kampları hedef alınıyor

İsrail gece boyunca Gazze'ye saldırdı: Mülteci kampları hedef alınıyor
İsrail ordusu, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan'ın Tel Aviv ziyareti öncesinde Gazze çapındaki saldırılarını yoğunlaştırdı. Dün geceden beri bölgenin kuzeyinden güneyine birçok noktaya hava saldırısı düzenlendi.

Artı Gerçek - İsrail ordusu, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan'ın Tel Aviv'de Refah harekâtını engellemek için temaslarda bulunmasından hemen önce Gazze çapında hava saldırıları düzenledi. Tanklardan top atışlarının da yapıldığı saldırılarda, 60'ı aşkın Filistinlinin daha öldüğü açıklandı. Cibaliye ve Nusayrat mülteci kamplarından yeni katliam haberleri gelirken, Ürdün hükümeti İsrail'in savaş suçlarının araştırılması için uluslararası soruşturma çağrısı yaptı.

Bölgedeki son gelişmeler şöyle:

CİBALİYE'DEN İKİ GÜNDE BİR HASTANEYE EN AZ 60 CESET GÖTÜRÜLDÜ

İsrail ordusu dün gece, Gazze'nin hem kuzeyinde hem güneyinde birçok noktada saldırı düzenledi. Kuzeydeki Cibaliye mülteci kampına gece saatlerinde düzenlenen bombardımanda ve sabah da devam eden onlarca kişinin öldüğü belirtildi.

Cibaliye'de yaşayanlar, İsrail'in kampta daha önceden "Hamas'tan temizlediğini" savunduğu bölgelere yeniden girdiğini anlattı. İsrail ordusu ise kamptaki "silahlı terör hücrelerinin belirlenmesi için operasyon düzenlendiğini" savundu. Ancak Beyt Lahiya'daki Kemal Advan hastanesinin direktörü, El Cezire'nin Arapça kanalına yaptığı açıklamada dünden beri Cibaliye'de öldürülen, çoğu kadın ve çocuk, yaklaşık 60 Filistinlinin cenazelerinin hastane morguna getirildiğini söyledi. Öte yandan, İsrail savaş uçaklarının çevresinde saldırılar düzenlediği Kemal Advan Hastanesi'nin de hizmet dışı kaldığı belirtildi.

gazze.jpg

NUSAYRAT MÜLTECİ KAMPINDA EN AZ 31 KİŞİ ÖLDÜ

İsrail'in hedef aldığı noktalardan biri de, Nusayrat Mülteci Kampı oldu. Gazze sivil savunma kurumundan yapılan açıklamada, bölgenin orta bölgelerinde bulunan kampta bir eve hava saldırısı düzenlendiği ve en az 31 kişinin öldürüldüğü belirtildi. Buna göre, Hassan ailesinin evine düzenlenen saldırıda 20 kişi de yaralandı.

REFAH'TAN KAÇANLAR EVLERİNİN ENKAZINDA YAŞIYOR

İsrail ordusu, Refah çevresinde önceki hafta başlattığı operasyonu da derinleştiriyor. Beş ay önce Han Yunus'taki evlerini terk edip Refah'a sığınan ve geçen hafta da burayı terk etmek zorunda kalıp geri dönen Sahar Omran, "Gazze Şeridi çapında hiçbir yer güvenli değil" dedi. Reuters'a konuşan Omran, "Çocuklarımızı, torunlarımızı ve kızlarımızı alıp geri geldik ve evimizin enkazının içinde yaşamaya başladık. Çünkü burada sığınacak bir yer yok" dedi.

ÖLÜ SAYISI 35 BİN 456'YA YÜKSELDİ

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, bölgedeki İsrail saldırılarında son 24 saat içinde en az 70 kişi daha öldü, 110 kişi yaralandı. İsrail'in 7 Ekim'den beri öldürdüğü Filistinlerin sayısı 35 bin 456'ya, yaralı sayısı 79 bin 476'ya yükseldi.

ÜRDÜN: SAVAŞ SUÇLARININ SORUMLULARI HESAP VERMELİ

Ürdün Dışişleri Bakanı Ayman Safadi, İsrail'in Gazze'deki savaşında işlediği savaş suçlarının araştırılması için uluslararası soruşturma talebinde bulunduklarını açıkladı. Safadi, belgelenen suçların sorumlularından hesap sorulması gerektiğini söyledi.

SULLIVAN NETANYAHU İLE GÖRÜŞECEK

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, bugün başta İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu olmak üzere üst düzey İsrailli yetkililerle görüşmek üzere Tel Aviv'i ziyaret ediyor. Sullivan'ın İsrail'e, yüz binlerce Filistinli sivilin sığındığı Refah'a topyekûn bir kara harekâtı başlatmak yerine, Hamas üyelerini daha nokta atışı operasyonlarla hedef alması için baskı yapacağı belirtiliyor. Netanyahu ve yardımcılarının ise Sullivan'ı Refah harekâtına ikna etmeye çalışması bekleniyor. (DIŞ HABERLER)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar