Vatikan köleciliği meşrulaştıran doktrinlerini resmen reddetti

Vatikan köleciliği meşrulaştıran doktrinlerini resmen reddetti
Yayınlanma:
A+ A-
Vatikan 15. yüzyıldan kalma bazı papalık doktrinlerini resmen reddetti. Söz konusu belgeler sömürgecilik döneminde Batılı işgalciler tarafından Amerika ve Afrika kıtalarında köleciliği meşrulaştırmakta kullanılmıştı.

Artı Gerçek - Vatikan 15. yüzyılda Avrupa'nın Afrika ve Amerika kıtasındaki fetihleri sırasında köleciliğe meşruiyet sağlayan sömürge dönemi "keşif doktrinini" Katolik Kilisesi öğretisinin "bir parçası olmadığını" söyleyerek resmen reddetti. Vatikan, kültür ve insani gelişme departmanlarından yaptığı açıklamada, 15. yüzyıldan kalma papalık belgelerinin sömürgeci güçler tarafından köleliği de içeren eylemlerine meşruiyet kazandırmak için kullanıldığını kabul etti. Söz konusu papalık doktrinlerinin 1452 yılındaki Dum Diversas, 1455'teki Romanus Pontifex ve 1493 yılındaki Inter Caetera olduğu belirtildi.

'SADECE AF DİLENİLEBİLİR'

Açıklamada, "Tarihsel araştırmalar, belirli bir tarihsel dönemde yazılan ve siyasi meselelerle bağlantılı söz konusu papalık belgelerinin hiçbir zaman Katolik inancının ifadeleri olarak görülmediğini açıkça gösteriyor. Belgeler, yerli halklara karşı bazen dini yetkililerin muhalefeti olmadan gerçekleştirilen ahlaksız eylemleri haklı çıkarmak için rakip sömürge güçleri tarafından siyasi amaçlarla manipüle edildi. Sadece bu hataların farkına varılabilir, asimilasyon politikalarının korkunç etkilerini ve yerli halkların yaşadığı acıları kabul edilebilir ve af dilenilebilir" dendi.

Roma Katolik Kilisesi yüzyıllardır Batılı işgalciler ve onların soyundan gelenler tarafından Hıristiyan inancını yaydıkları iddiasıyla işlenen sömürge dönemi suçlarına ortak olmakla suçlanıyor. Latin Amerikalı ilk Papa olan Arjantin doğumlu Papa Francis, yerli halklara yönelik çeşitli sosyal yardım jestleri yapmış, geçen yıl Inuit halkına uygulanan baskıdan dolayı özür dilemek için Kanada'nın Arktik bölgesine gitmişti. 2007'de Francis'in selefi 16'ıncı Benedict ise engin ülkeleri Afrika'yı ve diğer fakir bölgeleri acımasızca "yağmalamakla" ve onlara "Tanrısız bir dünyanın kinizmine yollamakla" suçlayan bir kitap yayınlamıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar