Avrupa'nın en büyük nükleer santrali Rusya'ya geçti

Avrupa'nın en büyük nükleer santrali Rusya'ya geçti
Rusya Devlet Başkanı Putin, Ukrayna'dan ilhak edilen Zaporijya bölgesindeki nükleer santralin Rusya'nın mülkiyetine geçmesine dair kararname yayınladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna'dan ilhak edilen Zaporijya bölgesindeki Zaporijya Nükleer Güç Santrali'nin (NGS) yönetiminin Rusya'ya geçmesini öngören kararnameyi imzaladı.

Sputnik'in haberine göre, kararname kapsamında Putin, hükümete Zaporijya santralinin nükleer enerjisinin kullanımına yönelik tesislerin Rusya'nın federal mülkiyetine kabulünün temin edilmesi ve Zaporijya santralinin nükleer enerjisinin kullanımına yönelik tesislerin güvenliğinin temini için 'Zaporijya NGS İşletme Kuruluşu' adına bir federal devlet işletmesi kurma talimatı verdi.

Vladimir Putin'in imzaladığı kararnameye göre 'Zaporijya NGS İşletme Kuruluşu A.Ş.'ye santralde üretilen nükleer enerjinin kullanımı alanında işletme kuruluşu statüsü verilecek ve bu şirket, kendi imkanlarıyla ve dış kaynakları kullanarak Zaporijya NGS'deki nükleer tesislerin işletilmesi ve devre dışı bırakılması ile ilgili faaliyetleri yürütecek.

AVRUPA'NIN EN BÜYÜK NÜKLEER SANTRALİ

Ukrayna'nın güneydoğusundaki Zaporijya Nükleer Santrali, Avrupa'nın en büyük nükleer santrali konumunda bulunuyor.

6 nükleer reaktör bulunan ve 5 bin 700 megavat/saat elektrik üretim kapasitesine sahip santral, Ukrayna'daki toplam elektriğin yüzde 20'sini sağlıyor.

(Kaynak: HABER MERKEZİ, Sputnik)

Öne Çıkanlar