AKP'den EYT açıklaması: İlk maaş eylülde

AKP'den EYT açıklaması: İlk maaş eylülde
Yayınlanma:
A+ A-
AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, emeklilik dilekçesini mart ve nisan aylarında veren EYT’lilerin maaşlarının eylülde bağlanabileceğini söyledi. Sosyal güvenlik uzmanı Erdursun da, emeklilik işlemlerinin 8-10 ayı bulabileceğine dikkat çekti.

Artı Gerçek - Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesiyle mart ayında yaklaşık 1,5 milyon kişi emeklilik başvurusu yaptı. Hali hazırda personel eksiği olan Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK), yeniden yapılandırma yasasıyla birlikte iş yükü daha da arttı.

ELİTAŞ: MAAŞ EYLÜLE KALABİLİR

Sosyal güvenlik uzmanları, ilk maaşı yıl sonuna hatta 2024 yılına kalanlar olabileceğine dikkat çekerken, AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş da, 5-6 ay sonrasını işaret etti. Elitaş, en düşük emekli aylığının 7 bin 500 liraya çıkarılmasını öngö­ren yasa teklifinin TBMM Plan ve Bütçe Komisyo­nu'ndaki görüşmeleri sırasında, EYT'lilerin martta emeklilik dilekçesi verseler de bazılarının aylıklarını önümüzdeki ağustos, eylül aylarında alabileceklerini söyledi.

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in aktardığına göre, Elitaş, mart ayında başvurularını yapanlara 2 bin liralık bayram ikramiyesinin ise ödeneceğini söyledi. Elitaş, şu açıklamayı yaptı:

"1 Mart'ta müracaat edip emekliliği hak eden EYT'li­ler varsayalım ki temmuz ayında maaşı hak ettiler, temmuzda maaşı hak etme­lerine rağmen hem Rama­zan hem Kurban Bayramı ikramiyesinden faydalana­caklar. Nisan ayının 1'inde müracaat etti, nisan ayının 15'inde müracaat etti, 20 Nisan'dan önce emeklilik hakkını elde edip müracaat eden varsa iki bayram ikra­miyesini almayı hak ediyor. 21 Mayıs tarihinde müraca­at etti, 1 Mayıs tarihinden itibaren emeklilik hakkını elde etti, bu kişi Ramazan Bayramı ikramiyesinden faydalanamıyor, Kurban Bayramı ikramiyesinden faydalanıyor.”

ERDURSUN: EMEKLİLİK İŞLEMLERİ 8-10 AYI BULABİLİR

Sosyal güvenlik uzmanı Özgür Erdursun ise, SGK'deki personel yetersizliği ve katlanarak artan iş yükü nedeniyle emeklilik işlemlerinin uzayacağına işaret etti. Erdursun, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda "Mart ayında emeklilik için müracaatta bulunan EYT’lilerin emeklilik süreci 8-10 ayı bulabilir…Mart ayında müracaatta bulunanların emekli aylığı 1 Nisan’dan hesaplanacak, süreç ne zaman biterse birikmiş toplu emekli aylığı alınacak" dedi.

SSK ve BAĞ-KUR'luların nisan ayından itibaren maaşa hak kazanabilmeleri için 31 Mart'a kadar başvuru yapmaları gerekiyor. Kamu işçileri ve memurlarda ise nisanda emekli aylığı almak için başvuru süresi sona erdi. Başvuru sırasına göre ilk sıralardaki EYT'lilerin bir bölümünün emeklilik işlemleri ise tamamlandı. (EKONOMİ SERVİSİ)

Öne Çıkanlar