Bakan Dönmez: Karadeniz gazı nisan sonunda yakılacak

Bakan Dönmez: Karadeniz gazı nisan sonunda yakılacak
Yayınlanma:
A+ A-
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, "Nisan sonunda Karadeniz gazını karada yakacağız" dedi.

Artı Gerçek - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Karadeniz gazını devreye alma çalışmalarının deprem nedeniyle aksadığını söyledi.

TRT Haber'de enerji sektöründeki gelişmelere ilişkin konuşan Dönmez, "Artık kendi gazımız da var. Türkiye olarak yıllık 55-60 milyar metreküp doğal gaz kullanıyoruz. Sisteme 100 milyar metreküp gaz getirme kabiliyetimiz var. Ayrıca 30-40 milyar metreküp gazı ihraç etme şansımız var. Komşu ve talep eden ülkelerle iyi bir diplomasi ortaya koyduk onlar da bu çalışmanın tamamlanmasını bekliyorlar" diye konuştu.

Dönmez, Karadeniz gazı çalışmalarının kara işleme tesisinde yaklaşık 1200 ile 1300 işçinin deprem sürecinden etkilendiğini belirterek, şöyle devam etti:

"İkinci deprem ile o personelimize izin verdik. Bununla birlikte ağır iş makineleri ve vinçlerimizi de arama kurtarma çalışmalarına yardımcı olmak üzere deprem bölgesine gönderdik. Bundan dolayı bir takım gecikmeler yaşandı. Personelimiz işin başına yavaş yavaş dönmeye başladı. Hatta onların bir kısmının ailelerini Bartın'a getirip geçici barınma hizmeti sağladık.

İnşallah verdiğimiz sözü tutacak şekilde nisan sonunda bu gazı karada yakacağız. Sadece tesisin montajını bitirmek yetmiyor, arkasından da işletmeye alma hazırlıkları başlıyor. Testler ve kontroller var. Bunların da sağlıklı bir şekilde tamamlanması gerekiyor. İnşallah milletimize verdiğimiz sözü yerine getireceğiz ve yerli gazımızı vatandaşlarımızla buluşturmak istiyoruz." (EKONOMİ)

Öne Çıkanlar