Çalışma Bakanlığı: Asgari ücret anketi yaptık, beklenti 7 bin 845 lira

Çalışma Bakanlığı: Asgari ücret anketi yaptık, beklenti 7 bin 845 lira
Çalışma Bakanlığı, çeşitli meslek grupları arasında yaptığı anket sonucunu açıkladı. Bakanlığa göre, kamuoyunun asgari ücret için ortalama beklentisi 7 bin 845 lira... Türk-İş, görüşlerini yarınki basın toplantısıyla paylaşacak.

Artı Gerçek - Asgari ücret pazarlığı için ilk toplantı bugün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda yapılıyor. Çalışma Bakanlığı'nın tam da toplantı günü, asgari ücret anketinin sonucunu açıklaması dikkat çekti. Ankette, işçi, işveren ve farklı mesleklerden oluşanların oluşturduğu kamuoyuna asgari ücret beklentileri soruldu. İşçilerin asgari ücret beklentisi 7 bin 500 TL’nin üzerindeyken, işverenlerin asgari ücret beklentisi 7 bin TL oldu. İşçi ya da işveren olmayan çeşitli mesleklerden oluşanların oluşturduğu katılımcıların ortak beklentisi ise 7 bin 845 TL olarak belirlendi.

İLK TOPLANTI 2 SAAT SÜRDÜ

Öte yandan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, yeni yılda geçerli olacak asgari ücret rakamını belirleme çalışmaları kapsamında ilk toplantısını tamamladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın ev sahipliğinde Çalışma Genel Müdürü Sadettin Akyıl başkanlığında toplanan komisyonda, işveren heyetine TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, işçi heyetine ise Türk-İş Genel Sekreteri Pevrul Kavlak başkanlık yaptı.

Basına kapalı gerçekleşen yaklaşık iki saatlik toplantıda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının asgari ücret anketinin sonuçları komisyonla paylaşıldı. Ankette, yeni yılda kamuoyunun ortak beklentisinin 7 bin 845 lira olduğu ifade edildi.

Toplantıda ayrıca işçi ve işveren tarafı ekonomik veriler doğrultusunda görüş ve taleplerini dile getirdi.

KAVLAK: YARIN BASIN TOPLANTISI DÜZENLEYECEĞİZ

Türk-İş Genel Sekreteri Pevrul Kavlak toplantı çıkışı gazetecilerin sorularını yanıtsız bıraktı. Yönetim kuruluyla bir değerlendirme yaptıktan sonra yarın sabah Türk-İş'te geniş kapsamlı basın toplantısı düzenleyeceklerini belirten Kavlak "Bütün sorulara yarın sabah yanıt vereceğiz" dedi.

Komisyon, ikinci toplantısını 14 Aralık'ta yine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ev sahipliğinde yapacak. (EKONOMİ SERVİSİ)

Öne Çıkanlar