Türk-İş Başkanı: Asgari ücrette pazarlık 7 bin 785 liradan başlayacak

Türk-İş Başkanı: Asgari ücrette pazarlık 7 bin 785 liradan başlayacak
Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, bugünkü asgari ücret toplantısı öncesi pazarlığı yine en alt düzeyden açtı. Atalay "Asgari ücret pazarlığını açlık sınırı olan 7 bin 785 liradan başlatacağız. Hükümet, işveren ne önerecek bir görelim" dedi.

Artı Gerçek - Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, asgari ücret için tepkilere neden olan "Kırmızı çizgimiz 7 bin 785 lira. Bunun altındaki rakamı kabul etmeyeceğiz" önerisini bugün de tekrarladı. Saat 14.00'de Çalışma Bakanlığı'nda yapılacak toplantı öncesi basın toplantısı düzenleyen Atalay "Masaya açlık sınırından oturacağız. Hükümet ne getirecek, işveren ne getirecek bir görelim. Katıldığımız bir rakam olursa imzalarız, katılmadığımız rakam olmazsa imzalamayız. Pazarlık 7 bin 785 TL olan açlık sınırından başlayacak" dedi.

HAK-İŞ 10 BİN, DİSK 13 BİN 200 LİRA ÇAĞRISI YAPMIŞTI

Atalay'ın pazarlık mantığına tam tersi hareket ederek, rakamı bir kez daha en alt düzeyden açması dikkat çekti. Hak-İş, asgari ücretin en az 10 bin lira olması gerektiğini belirtirken, DİSK 13 bin 200 lira rakamını telaffuz etmişti. Hükümete yakın medya dahi 8 bin 250 lira rakamını dillendirirken, Atalay bugün yaptığı basın toplantısında şunları söyledi:

VERGİYİ KONUŞMAK LAZIM: Diyoruz ki veriler elimizde. 40 senedir bizim uzman arkadaşlarımız bu rakamları söylüyor. Biz de kamuoyuna diyoruz ki, Türk-İş'in açlık rakamı, yoksulluk rakamı bu. Yoksulluk rakamı 10 bin 170 lira bir bekar işçi için. Rakam söylemek kolay burada önümüzde öyle problemli mesele vergidir, vergiyi konuşmak lazım. Vergi toplumun tamamını ilgilendiriyor. 20 sene önce vergi asgari ücretin 20 katıydı, şimdi 5 katı bile değil. Yani vergi ile ilgili ülkeyi yönetenler bir düzenleme yapması gerekiyor.

MEMNUN OLURSAK İMZAYI ATARIZ: Şimdi burada saat 14.00'te komisyon toplantıya girecek. Biz bugün komisyonda asgari ücreti 5 bin 500 lirayla ilgili konuşmayacağız. Bugün komisyonumuz asgari ücreti 7 bin 785 lira açlık sınırından başlayacak, onun üstüne nereye çıkabiliyorsak çıkacağız. Toplumun büyük kesimini memnun edecek bir rakam olursa, komisyonu memnun edecek bir rakam olursa, başkanların benim razı geleceğim bir rakam olursa oturur altına imza atarız. Toplumun, işçinin memnun olmadığı rakamın ne altına imza atarız ne de o masaya otururuz.

PAZARLIK BURADAN BAŞLAYACAK: Açlık sınırını kamuoyuna açıkladık. Televizyonların bir bölümünde sanki Türk-İş bunu istemiş gibi gösterdiler. Bunun altını çizerek olayı anlatıyorum. Ekseriyet kamuoyunun memnun olacağı bir rakam varsa dün de olmadık bugün de olmayız. Ne asgari ücretlinin ne emeklinin, ne işçinin başını aşağı eğdirecek dün de bir şey yapmadık, bugün de yapmayız. Bizden duymadıklarına arkadaşlar itibar etmesinler. Uygun olan bir rakam olursa bizim için problem yok. Uygun olmayan bir rakam olursa katılmayız, o masada olmayız durum bundan ibaret. Pazarlık 7 bin 785 TL olan açlık sınırından başlayacak." (EKONOMİ SERVİSİ)

Öne Çıkanlar