Bakanlık asgari ücret için araştırma yapıyor

Bakanlık asgari ücret için araştırma yapıyor
Yayınlanma:
A+ A-
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türkiye genelindeki küçük, orta ve büyük ölçekli işletmeleri de kapsayacak araştırmada asgari ücret beklentileri tespit edilecek.

Artı Gerçek-Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplanmadan önce işçilerin, işverenlerin ve kamuoyunun beklentilerini tespit etmek üzere araştırma başlatıyor.

2023 yılında geçerli olacak yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında, Türkiye genelindeki küçük, orta ve büyük ölçekli işletmeleri de kapsayacak bu araştırmada asgari ücret beklentileri tespit edilerek değerlendirilecek.

SONUÇLAR KAMUOYU İLE PAYLAŞILACAK

AA'nın haberine göre 2023 yılı asgari ücret belirleme çalışmaları çerçevesinde derlenen anket sonuçlarının, Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısında kamuoyuyla paylaşılması planlanıyor.

Bakanlık, 2022'deki asgari ücreti belirleme sürecinde Türkiye genelinde akademik bir kadroyla araştırma yapmıştı.

ASGARİ ÜCRET BEKLENTİSİ

Asgari ücrete 2022 yılında iki kez zam yapıldı. Ocak ayında yapılan yüzde 50'lik zammın ardından1 Temmuz 2022 tarihinden itibaren geçerli olacak asgari ücret, brüt 6 bin 471 TL, net 5 bin 500,35 TL olarak belirlenmişti.

Merkez Bankası'nın Ekim ayı Piyasa Katılımcıları Anketi sonuçlarına göre 2023 asgari ücret tahminine göre asgari ücret Ocak zammı yüzde 46,68 oldu. Bu durumda net asgari ücretin 8.067,74 TL olarak açıklanması bekleniyor.(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar