CHP'li Tutdere: Okul masraflarındaki artış yüzde 500'ü geçti

CHP'li Tutdere: Okul masraflarındaki artış yüzde 500'ü geçti
Yayınlanma:
A+ A-
Öğrencilerin ihtiyaçlarındaki zam oranlarını hesaplayan CHP’li vekil Abdurrahman Tutdere, ‘Yüzde 525 gibi fahiş bir artış var. Veliler bu artışlar karşısında ne yapacak?’ diye sordu.

Yıllardır süren ekonomik krizde yoksulluk ve işsizlik kıskacında borç alarak geçinmeye çalışan yurttaşlar, yeni eğitim öğretim döneminin yaklaşmasıyla fahiş zamlar yapılan okul masraflarında da büyük bir maliyetle karşı karşıya kaldı.

Geçen yıl ortalama 181 liraya mal olan anasınıfı öğrencisinin temel kırtasiye gideri bu yıl 496 liraya, 283 lira olan ilkokul öğrencisinin kırtasiye gideri 775 liraya, 217 lira olan ortaokul öğrencisinin kırtasiye gideri 619 liraya, 261 lira olan lise öğrencisinin kırtasiye gideri de 718 liraya yükseldi. CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, öğrencilerin okul çantasındaki ihtiyaçlarındaki zam oranlarını kalem kalem hesapladı ve "Fahiş artışlar var" dedi.

Sözcü’den Deniz Ayhan’ın haberine göre "Geçen yıla göre maliyetleri hesapladık acı tabloyla karşılaştık, anne babalar da kara kara düşünüyor" diyen Tutdere, zincir marketlerin geçen yılki ve bu yılki kataloglarında yer alan fiyatları baz alarak anasınıfından liseye kadar öğrenci masraflarını ayrı ayrı tablolar halinde raporlaştırdıklarını belirtti. CHP’li vekil, "Anaokulunda yüzde 188, ilkokulda yüzde 194, ortaokulda yüzde 202, lisede yüzde 198 oranında artış var" bilgisini paylaştı.

‘YÜZDE 525 FAHİŞ ARTIŞ VAR’

"TÜİK'in madde sepetinde yer alan 2021 Ağustos fiyatları ile bugünün fiyatlarını karşılaştırdığımızda yüzde 525 gibi fahiş bir artış olduğu görülüyor" diyen CHP’li vekil, ana sınıfında okul kıyafetleri, eşofman takımı, spor ayakkabı, klasik ayakkabı gibi en temel ihtiyaçların geçen yıl 515 lirayken bu yıl 1457 lira olduğunu söyledi. CHP’li vekil "Veliler bu fahiş artışlar karşısında ne yapacak?" diye sordu.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar