CHP'li Karabat'tan Şimşek'in bakan olmasına yönelik uyarı: Gelir dağılımını düzeltmek yerine, vergiler halkın sırtına binecek

CHP'li Karabat'tan Şimşek'in bakan olmasına yönelik uyarı: Gelir dağılımını düzeltmek yerine, vergiler halkın sırtına binecek
Yayınlanma:
A+ A-
CHP'li Özgür Karabat, Mehmet Şimşek'in Hazine'nin başına geçmesinin ardından, gelen zamlar üzerinden bir değerlendirmede bulundu. Karabat, "Gelir dağılımını düzeltmek yerine, yine dolaylı vergilerle halkın sırtına binecek" dedi.

Artı Gerçek - Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, Twitter'da 'Şimşek ile servet transferi tam gaz devam' başlığı ile yaptığı açıklamalar ile art arda gelen zamlar ve dolaylı vergilerle faturanın halka kesileceğini söyleyerek "Ülkede bozulan gelir dağılımını düzeltmek yerine, yine dolaylı vergilerle halkın sırtına binecek" diye yazdı.

Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in uygulayacağı ekonomi politikalarına ilişkin paylaşımda bulunan Karabat, Şimşek'in dün yaptığı açıklamaların bir 'itiraf' olduğunu söyleyerek faturanın bir kez daha yurttaşa kesileceğini söyledi.

Bütçe açığının 2023'ün ilk 4 ayında 382,5 milyar lira seviyesinde gerçekleştiğini hatırlatan Karabat, "'Şeffaflık' diyen Şimşek, ilk iş olarak mayıs enflasyonunu %0,04 açıkladı. Böylece çalışan ve emeklilerin zamlarından çalmış oldu. Yani ilk bütçe tasarrufuna imza attı" dedi.

2018 yılından bu yana servet transferinin hızlandığını söyleyen Karabat, "2022’de en yüksek gelire sahip %20’lik nüfus, toplam milli gelirin yüzde 48’ini aldı. Bu tabloda gelir adaletsizliğini net bir şekilde görebilirsiniz" dedi.

'BELLİ Kİ ENFLASYONU ŞİMŞEK ÇARPMIŞ!'

Karabat'ın paylaşımları şu şekilde:

"ŞİMŞEK İLE SERVET TRANSFERİ TAM GAZ DEVAM 1-Ekonomide irrasyonel (akıl dışı) politikalar uygulandığını Mehmet Şimşek itiraf etti. Peki, halkı fakirleştiren bu politikaların hesabı sorulacak mı? Hayır. Şimşek, “rasyonel” diyor ama faturayı yine halka kesecek.

2-Bütçe açığı yılın ilk 4 ayında 382,5 milyar TL oldu. “Şeffaflık” diyen Şimşek, ilk iş olarak mayıs enflasyonunu %0,04 açıkladı. Böylece çalışan ve emeklilerin zamlarından çalmış oldu. Yani ilk bütçe tasarrufuna imza attı.

3-Mayıs ayında ENAG enflasyonu %5,68 buldu. İTO Geçinme Endeksi de %1,66 oldu. Ama TÜİK %0,04 diyor! Belli ki enflasyonu ŞİMŞEK çarpmış!

'TASARRUF YAPILMAYACAK AMA VATANDAŞ SÜREKLİ VERGİ ÖDEYECEK'

4-2018’den bugüne başta orta sınıf olmak üzere çalışan kesim fakirleşti. Servet transferi hızlandı. 2022’de en yüksek gelire sahip %20’lik nüfus, toplam milli gelirin yüzde 48’ini aldı. Bu tabloda gelir adaletsizliğini net bir şekilde görebilirsiniz.

5-Şimşek, sigaradan akaryakıta, iletişimden ulaştırmaya kadar zamlar yapmaya başlıyor. Çünkü, ülkede bozulan gelir dağılımını düzeltmek yerine, yine dolaylı vergilerle halkın sırtına binecek. Kamuda israf engellenmeyecek, tasarruf yapılmayacak ama vatandaş sürekli vergi ödeyecek."

Şimşek, dün devir teslim töreninde yaptığı açıklamada, "Türkiye'nin rasyonel zemine dönme dışında seçeneği kalmamıştır" demişti. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar