Reuters: Mehmet Şimşek’e rağmen TL'deki değer kaybı devam ediyor

Reuters: Mehmet Şimşek’e rağmen TL'deki değer kaybı devam ediyor
Yayınlanma:
A+ A-
Reuters ajansı, "Saygın bir maliye bakanının atanmasına rağmen TL değer kaybediyor" başlıklı haberinde, yatırımcıların Türkiye'de faiz artışı ve para politikalarında sıkılaşma beklediğini yazdı.

Artı Gerçek - Reuters haber ajansı, Mehmet Şimşek'in Hazine ve Maliye Bakanlığı'na getirilmesinin ardından Türk Lirası'nda değer kaybının sürdüğünü yazdı. "Saygın bir maliye bakanının atanmasına rağmen TL değer kaybediyor" başlıklı haberde, piyasaların Şimşek'in atanmasına inişli çıkışlı bir tepki verdiği belirtildi.

Reuters, Şimşek'in atanmasının, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın "TL'yi uzun süredir düşüşe geçrien yüksek enflasyon karşısında sıradışı biçimde yapılan faiz indirimlerinden uzaklaşacağına" dair bir sinyal olarak görüldüğünü yazdı.

YATIRIMCILAR ŞİMŞEK'TEN NE BEKLİYOR?

Şimşek'in görevi teslim alırken "rasyonel zemine dönme" mesajı verdiğini hatırlatan Reuters, yatırım şirketi Federated Hermes'ten Mohammed Elmi'nin şu yorumunu da aktardı: "Şimşek'in ekonomide çok ihtiyaç duyulan ortodoks politikaları başlatmasını ve piyasayla daha etkili bir biçimde etkileşime girmesini umuyoruz."

'PARA POLİTİKASINDA SIKILAŞMA GEREKİYOR'

Türkiye'nin yüksek enflasyon nedeniyle para politikalarını sıkılaştırması gerektiğini söyleyen Elmi, "Güvenilir bir ekonomi politikasına basitçe dönülmesi, Türkiye'nin yatırım cazibesinde ciddi bir değişim yaratabilir" ifadelerini kullandı. Elmi, "Türkiye'nin uzun vadeli görünümü hâlâ gayet olumlu... Genç bir nüfus, gelişen bir orta sınıf ve kilit bir stratejik konum... Türkiye, lehine olan bir dizi faktöre sahip” dedi.

ŞİMŞEK NE DEMİŞTİ?

Mehmet Şimşek, Hazine ve Maliye Bakanlığı görevini Nureddin Nebati'den devralırken “Türkiye'nin rasyonel bir zemine dönme dışında bir seçeneği kalmamıştır” ifadelerini kullanmıştı. Şimşek, "Hükümetimizin temel hedefi toplumsal refahı yükseltmektir. Önümüzdeki dönemde bu hedefe ulaşmada şeffaflık, tutarlılık, öngörülebilirlik ve uluslararası normlara uygunluk temel ilkelerimiz olacaktır” diye konuşmuştu. (DIŞ HEBERLER)

Öne Çıkanlar