El konulan Akın Çorap 233 milyon liraya satışa çıkarılıyor

El konulan Akın Çorap 233 milyon liraya satışa çıkarılıyor
Yayınlanma:
A+ A-
Türkiye’nin en büyük beş çorap üreticisinden biri iken, TMSF denetimine geçen Akın Çorap ihaleyle satılıyor. İki üretim tesisi bulunan Akın Çorap için belirlenen bedel 233 milyon 500 bin lira.

Artı Gerçek - 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) denetimine giren şirketlerden biri daha satışa çıkarılıyor. TMSF'ye geçtiği süreçte 650 kadar çalışanı bulanan Akın Çorap Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile Sufi Çorap ve Tekstil Ürünleri Sanayi ve Ticaret Ltd. şirketi, 14 Aralık'ta düzenlenecek ihaleyle satılacak.

Şirket için belirlenen bedel 233 milyon 500 bin TL. İhaleye katılacakların, muhammen bedelin yüzde 10’unu teminat olarak yatırmaları gerekecek. İhaleyi kazananlar ayrıca yüzde 18 de KDV ödeyecek.

İSTANBUL VE GİRESUN'DA İKİ FABRİKASI VAR

15 Temmuz darbe girişimi sonrası el konulan şirketlerden biri de, Bank Asya’nın kurucularından Ali Yarkın’ın sahibi olduğu Akın Çorap’tı. Temeli yarım asır kadar önce atılan Akın Çorap’ın İstanbul Başakşehir ve Giresun Keşap’ta iki büyük fabrikası bulunuyor.

akincorap2.jpg

'BELİRLENEN BEDEL DÜŞÜK'

Akın Çorap için belirlenen 233 milyon liralık bedelin oldukça düşük olduğunu belirten bir çorap üreticisi, “Akın Çorap’a el konulduğunda cirosu 50 milyon dolardı. Sektörün ilk 5’i arasındaydı. Belirlenen rakam oldukça düşük” yorumunda bulundu. Akın Çorap, yıllık 85 milyon çift çorap üretiyordu.

ÜÇ OĞLU TUTUKLANMIŞTI

Darbe girişimi öncesi, ‘tedavi’ amaçlı yurtdışına çıkan şirketin kurucusu Ali Yarkın hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Akın Çorap’ın yönetiminde bulunan Ali Yarkın’ın üç oğlu; İhsan, Uğur ve Fatih Yarkın kardeşler ise 'FETÖ' soruşturması kapsamında tutuklanmıştı. Tutuklanan isimlerden Fatih Yarkın, İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin de yönetim kurulundaydı.

Öne Çıkanlar