Emeklilerden 'tasarruf' tepkisi: 'Bizi kandırmaktan vazgeçin, faturayı sorumlulara kesin'

Emeklilerden 'tasarruf' tepkisi: 'Bizi kandırmaktan vazgeçin, faturayı sorumlulara kesin'
Emekliler, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e tasarruf tedbirlerini zenginlerden başlatma çağrısı yaptı. Açıklamada, "Bizler, ülkenin bu hale gelmesinden sorumlu değiliz. Sorumlu olanlardan hesap sorun, faturayı onlara kesin" denildi.

Abidin YAĞMUR


MERSİN - Mersin'de Türkiye Emekliler Derneği, 2021 Tüm Emekliler Sendikası ve Emeklilikte Yaşa Takılanlar Derneği üyesi emekliler, hayat pahalılığına dikkat çekmek ve emekli maaşlarına ek zam yapılması talebiyle eylem yaptı.

'MUTFAKTA YANGIN VAR, GEÇİNEMİYORUZ'

Özgür Çocuk Parkında yapılan eylemde emekliler, 'mutfakta yangın var, geçinemiyoruz' ve 'sefalet ücretine hayır, geçinemiyoruz' yazılı pankartlar açtı. Ağzını bantlayan bir emekli de 'susma, susmak adaletsizliğe ortak olmaktır" yazısını taşıdı.

'BİZİ KANDIRMAKTAN VAZGEÇİN'

Eyleme katılan emeklilerin gündeminde Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in açıkladığı tasarruf tedbirleri vardı. 2021 Tüm Emekliler Sendikası Mersin Şube Başkanı Hüseyin Kurt, şunları söyledi:

"Maliye Bakanımız Mehmet Şimşek 'tasarruf' diyor. Biz de diyoruz ki mesela tefecilere giden hortumu kesin. Mesela tarım ülkesi olan ülkemizde samanı, mısırı dışarıdan almayın, çiftçiyi destekleyin. Mesela birilerine peşkeş çektiğiniz fabrikalarımız kamulaştırın, üretime açın. Bizi kandırmaktan vazgeçin. Bizi fakirleştirirken çevrenizdekileri zenginleştiriyorsunuz. Bizi kandırıyorsunuz, vazgeçin. Çerez fiyatına yaptığınız bu tasarruflar biz emekçileri, biz yoksulları, biz köylüleri vurmakta. Bizler bu ülkenin bu hale gelmesinden sorumlu değiliz. Sorumlu olanlardan hesap sorun, faturayı onlara kesin."

'BİZİ AÇLIKLA İMTİHAN EDECEKLER'

AKP hükümetinin 31 Mart Yerel Seçimlerinden ders alması gerektiğini vurgulayan Kurt, şu ifadeleri kullandı:

“Yaptıkları uygulamalardan görüyoruz ki AKP hükümeti 31 Mart Seçimlerinden ders almadı. Harfiyen uyguladıkları IMF programı gösteriyor ki Mehmet Şimşek’in tanımıyla biz 'yerel halkı' daha da yoksullaştıracak, açlıkla imtihan edecekler. Temel gereksinimlerimizi karşılamak için kullandığımız kredi kartlarına bile tefeci faizi uyguladılar.

Önümüzde seçimsiz geçecek altın gibi dört yıl var diyerek uluslararası tefecilere güvence veriyorlar. Taksitleriniz için endişelenmeyin diyorlar. Gündemlerinde dolar milyarderlerine servet vergisi getirmek yok. İthalata bağımlılığı azaltmak yok, kamulaştırma, planlı ekonomi yok. Biz emekçiler sizin programınızın çıkar yol olmadığını biliyoruz."

'EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞINA SABİTLENMELİ'

Vergide ve gelirde adalet istediklerini, tüm emeklilerin insanca yaşanabilecek bir maaş alması için mücadele ettiklerini dile getiren Kurt, "Emeklilere milli gelir artışından pay verilsin. En düşük emekli maaşı en düşük memur maaşına sabitlensin. Emekli aylıkları bağımsız kurumlarca açıklanan gerçek enflasyon oranına göre otomatik olarak güncellensin” dedi.

Emekliler eylemde kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirmiz', 'vur vur inlesin, saray emekliyi dinlesin', 'Emekliler birleşin iktidara yerleşin' sloganları attı.

Öne Çıkanlar