Erdoğan'ın işaret ettiği telefon da Amerikan malı çıktı

Erdoğan'ın işaret ettiği telefon da Amerikan malı çıktı
Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Amerika'nın elektronik ürünlerine boykot uygulayacağız' demiş, kullanmak için bazı markaları işaret etmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD'ynin elektronik ürünlerine boykot çağrısı yaparken önerdiği Vestel marka cep telefonları da "yerli ve milli" değil.

Vestel marka cep telefonlarının parçalarının büyük bölümünün ABD'li şirketler tarafından üretildiği, yazılımının da tamamen ABD malı olduğu ortaya çıktı.

İLGİLİ HABER: 'ABD'NİN ELEKTRONİK ÜRÜNLERİNE BOYKOT UYGULAYACAĞIZ'

Erdoğan'ın açıklamalarıyla hisselerinde yükseliş görülen Vestel telefonların özelliklerine ilişkin olarak Bloomberg detaylı bir analiz yayınladı.

"Erdoğan'ın Apple Boykotu Amerikan Teknolojisinin Heryerde Olduğunu Gözden Kaçırıyor" başlıkla habere göre 650 -2.500 lira arasında satılan Vestel telefonların parçalarının büyük bölümü Amerikan şirketleri tarafından üretiliyor. San Diego, California merkezli büyük bir yarı iletken şirketi olan Qualcomm Inc. tarafından üretilen çipler ve New York merkezli Corning Inc. tarafından yapılan dokunmatik ekran camları dahil.

Bu bileşenlere alternatifler var ve Vestel bunlardan bazılarını kullanıyor. Örneğin bir kaç telefonunda, Qualcomm tarafından yapılanlar yerine Tayvan'ın MediaTek Inc. şirketi tarafından tasarlanan çipler kullanılıyor.

Vestel açısından değiştirilmesi daha zor olan, Alfabhet Inc.’in yani Google’ın geliştirdiği Android işletim sistemi. Vestel’in haricinde dünya çapında satılan cep telefonlarının çoğunu Android sistemi destekliyor. (EKONOMİ SERVİSİ)

Öne Çıkanlar