Ethem Sancak Rus medyasına konuştu: NATO Erdoğan'ı seçimle devirmek istiyor

Ethem Sancak Rus medyasına konuştu: NATO Erdoğan'ı seçimle devirmek istiyor
Yayınlanma:
Güncelleme: 04 Mart 2022 23:16
A+ A-
Sancak RBK televizyonuna verdiği röportajda, 'NATO geçmişten gelen kanserdir, urdur. Teröristleri destekleyen, 2016'da darbeye kalkışan da NATO'dur' ifadelerini kullandı.

Rusya'nın Ukrayna'ya askeri müdahalesiyle başlayan savaş dokuzuncu gününe girerken geçtiğimiz günlerde Vatan Partisi'nden bir heyetle birlikte Moskova'ya giden iş insanı Ethem Sancak Rusya'da yayın yapan RBK televizyonuna 15 dakikalık bir röportaj verdi.

AKP'ye yakınlığıyla bilinen iş insanı Ethem Sancak'ın röportajda, "NATO geçmişten gelen kanserdir, urdur. Teröristleri destekleyen, 2016'da darbeye kalkışan da NATO'dur" ifadelerini kullanması dikkat çekti.

'UKRAYNA KRİZİNİN ASIL SUÇLUSU NATO'DUR'

"NATO üyeliği Türkiye'nin geçmişten gelen ayıbıdır. Bütün liderlerimizi darbelerle indirdiler" ifadelerini kullanan Sancak şöyle devam etti:

Rusya Ukrayna meselesinde ana suçlu NATO'dur. NATO geçmişten gelen kanserdir, urdur. Teröristleri destekleyen, 2016'da darbeye kalkışan da NATO'dur. Yaptırımlara katılmayacağız çünkü Rusya düşerse Türkiye bölünür, Türkiye düşerse de Rusya için aynı şey geçerli. Erdoğan, Zelenskiy'in ilgisini bu tarafa doğru çekmeye çalıştı, hala çalışıyor. Bayraktar'ları satarken böyle kullanılacağını bilmiyorduk. Rusya ile müttefikiz. S-500 yapacağız, uzaya çıkacağız. İki gündür Moskova'dayım, 10-20 yıllık stratejik ilişkiler geliştiriyoruz."

'ERDOĞAN'I SEÇİMLE DEVİRMEK İSTİYORLAR'

Ukrayna’daki krizde ana suçlunun "NATO" olduğunu savunan ve Türkiye’nin NATO üyeliğini de eleştiren Sancak, "NATO üyeliği Türkiye’nin geçmişten gelen bir ayıbıdır" dedi. Sancak, NATO’nun Türkiye’deki yeni hedefi için ise "Muhalefet partilerini bir araya getireceğiz, Tayyip Erdoğan’ı seçimle devireceğiz. Yenemezlerse yine darbe" olduğunu savundu.

'RUSYA MÜTTEFİKİMİZ'

Verdiği röportajda Rusya için "müttefikimiz" diyen Sancak, "Biz şimdi uzay çalışmalarına girişeceğiz ve bunu Ruslarla yapacağız" ifadelerini kullandı.

Sancak, Türkiye’nin Ukrayna’ya sattığı SİHA’lar için de "Bunların şu anda satılmasının bir anlamı olduğunu düşünmüyorum. Fakat biz genel manzaraya bakmamız lazım. Bunları gündeme taşıyan Atlantikçiler, Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkileri bozmaya çalışıyor" dedi.

'2023'E KADAR EKONOMİYİ DÜZELTİRİZ'

TL'deki değer kaybına değinen ve Türkiye ekonomisindeki çalkantıların sebebine dair yöneltilen soruya Sancak'ın cevaı şöyle oldu:

Biz 2023’e kadar bunu düzeltiriz. Erdoğan üstün liderlik vasıflarına sahip. Biz şunu bilmeliyiz ki seçimlere hazırlanırken Türk halkı ekonomik duruma bakmıyor. Türk halkı olarak bizim için milli çıkarlarımızı gözetmek her şeyin üstündedir. Atatürk, Kurtuluş savaşında rahatlık sözü vermedi, yüksek gayeleri hedef gösterdi. Bizim için ekonomik açıdan önemli olan enerji kaynaklarımızı garantiye almaktır ve biz bunları Rusya’dan temin ediyoruz. Milli çıkarlarımız konusunda Rus halkının da bize yardımcı olacağını düşünüyorum.

DOĞU PERİNÇEK DUYURMUŞTU

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, çarşamba günü Ulusal Kanal’da yayınlanan bir programda Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin yaptığı açıklamada, "Bizim parti dün heyetimiz Moskova’ya gitti. Sayın Tugay Şen başkanlığında Şule Perinçek, Erman Sülük ve Ethem Sancak’ın da bulunduğu bir heyet. Çok önemli görüşmeler yaptılar. Rusya’da Dışişleri Bakan Yardımcısı ile görüştüler" ifadelerini kullanmıştı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar