Ev kadınlarına prim desteği hazırlığı: Kısmi emeklilik şartı 4 bin 500 güne çekilebilecek

Ev kadınlarına prim desteği hazırlığı: Kısmi emeklilik şartı 4 bin 500 güne çekilebilecek
Yayınlanma:
A+ A-
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçim öncesi vaatlerinden olan ev kadınlarına sosyal güvenlik primi desteğinin, torba yasayla Meclis gündemine getirilmesi bekleniyor. 5 bin 400 gün olan kısmi emeklilik şartının 4 bin 500 güne çekilmesi de gündemde.

Artı Gerçek - Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan ve primi bulunmayan ev kadınları için isteğe bağlı sigorta sistemine yönelik çalışmalar devam ediyor. Aile ve Gençlik Bankası'nın kurulmasıyla, isteğe bağlı sigorta primlerinin üçte birini devlet karşılayacak. Mevcut asgari ücrete göre, bu tutar aylık bin 430 lirayı buluyor.

TRT Haber'den Belgin Aydın'ın haberine göre, prim yatıracak olan ev kadınları, sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek. Bağ-Kur ve SSK primleri eşitlendiğinde de 5 bin 400 gün olan kısmi emeklilik şartı 4 bin 500 güne kadar çekilebilecek.

İkinci adımda, çocuk sayısına göre erken emeklilik imkanları devreye alınacak. Üçüncü adımda da çalışan anneler için bir yıpranma düzenlemesi gelecek. Son adım ise doğum borçlanması ile ilgili olacak.

Torba yasanın kısa süre içinde Meclis'e sunulması bekleniyor.

Öne Çıkanlar