Gazze'ye saldırılar sürerken İsrailli firmalar Türkiye'de 18 yeni şirket kurdu

Gazze'ye saldırılar sürerken İsrailli firmalar Türkiye'de 18 yeni şirket kurdu
İsrail'in Gazze'ye saldırıları başladıktan sonra geçen 5 ayda İsrail firmalarının Türkiye'de 18 yeni şirket kurduğu ortaya çıktı.

Artı Gerçek - Gazze'ye dönük saldırılar sürerken, Türkiye'nin İsrail ile ticaretine yönelik tepkilere karşın yeni ticari ilişkilerin geliştiği ortaya çıktı.

İsrail’in Gazze'ye dönük saldırıları altıncı ayını geriye bıraktı. İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ne 7 Ekim 2023'ten bu yana düzenlediği saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısı 33 bin 175’e yükseldi.

Türkiye’den İsrail’in saldırılarına dönük tepkiler sürerken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve iktidar sözcüleri sık sık Filistin ile dayanışma mesajları veriyor. Buna karşın İsrail ile ticaretin sürdüğüne dair sık sık yeni bilgiler ortaya çıkıyor.

Geçtiğimiz gün “İsrail'le ticaret sonlandırılsın" diye eylem yapan gençlerin polis şiddeti ile gözaltına alınması ile İsrail'le ticaret konusu yeniden gündeme oturdu.

Kısa Dalga'da yer alan habere göre, İsrailli firmaların, saldırılar sürerken de Türkiye’ye gelip şirketler kurmaya devam ettikleri ortaya çıktı.

Şirket kuruluş ve kapanışlarının verilerini açıklayan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) kayıtlarına göre, Gazze saldırıları hazırlığı ve saldırı başladıktan sonra, Ekim – Kasım – Aralık 2023 ve bu yılın ilk 2 ayı itibariyle toplam 18 İsrail sermayeli şirket Türkiye’de kuruluş gerçekleştirdi.

TOBB kayıtlarına göre hareketin başladığı 2023 Ekim'inde 3 anonim, 3 de limited (Ltd) şirket kuruldu. Bunu İzleyen Aralık ayında ise 2 limited şirket daha kuruluş gerçekleştirdi. Bu yılın Ocak- Şubat aylarında ise 10 Ltd. şirket kuruldu. Yani saldırıların başladığı Ekim ayından bu yana 5 ayda 18 şirket kuruldu.

TOPLAM 505 ŞİRKET VAR

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın verilerine göre ise Türkiye’de İsrail sermayeli toplam 505 şirket var. Bunların bir kısmı Türkiyeli ortaklarla faaliyet gösteriyor. “Yabancı sermaye” listesinde bu firmaların 431 milyon dolarlık doğrudan yatırımları gözüküyor.

Tablo şu şekilde:

tablo.jpg

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar