Goldman: Dolarda önce zirve sonra düşüş olacak

Goldman: Dolarda önce zirve sonra düşüş olacak
Yayınlanma:
A+ A-
Goldman Sachs analistlerine göre, dolar Asya para birimleri karşısında önümüzdeki üç ila altı ay içinde zirve yapacak. Analistlere göre, zirvenin ardından Fed'in faiz politikasına paralel olarak dolarda düşüş olacak.

Artı Gerçek - Analistlere göre dolar henüz zirve rakamını görmedi. Goldman Sachs Group, doların Asya para birimlerine karşı güçlenmesiyle ilgili zamana ihtiyaç olduğunu belirtti.

Danny Suwanapruti’nin de aralarında bulunduğu analistler, “ABD dolarının zirvesinin zamanlamasını tahmin etmek kolay değil ancak önümüzdeki 3-6 aylık dönemde ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz oranlarıyla ilgili daha net bir tablo ortaya çıktığında zirve yapacak” ifadelerini kullandı. Bloomberg HT’nin aktardığına göre, banka analistleri ABD dolarında dönüş yaşandıktan sonra yön değiştiren cari hesaplar, döviz rezervlerinin artırılması ve hisse senedi piyasasına girişlerin Japonya dışındaki Asya para birimlerindeki yönelimi belirleyeceğini vurguladılar.

Fed'in politika sıkılaştırmasının gelecek yıl sona erecek olmasıyla, doların zirvesinin zamanlaması konusundaki tartışma yoğunlaşıyor. Morgan Stanley bu ay ABD dolarının bu çeyrekte zirve yapması gerektiğini ve 2023'te düşeceğini belirtti.

Öne Çıkanlar