'Hükümet döviz kurunu kasıtlı yükseltiyor' iddiası

'Hükümet döviz kurunu kasıtlı yükseltiyor' iddiası
Yayınlanma:
A+ A-
Ekonomist İbrahim Kahveci, katıldığı bir televizyon programında hükümetin döviz kurunu kasıtlı olarak yükselttiğini ileri sürdü.

Karar Gazetesi yazarı ve Ekonomist İbrahim Kahveci, TV5’de yayınlanan "Ekonomi ve Ötesi" programında, Suat Dural’ın konuğu oldu. Kahveci son döenmdeki ekonomik gelişmeleri ve kurdaki yükselişi yorumladı. 

Kahveci'nin çarpıcı yorumlardan biri "Naci Ağbal döneminde dolar kuru 4 ayda 8,50’den 6,90’a kadar düştü. Ağbal bunu başardı ve toplumdan takdir gördü; ama ne yaptık? Hemen görevden aldık" şeklinde oldu.

Kahveci, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile görüşmesinin ardından TCMB’deki görev değişimi ve bunun ardından hızla yükselen döviz kuruna dair bir soruyu da cevapladı.

'REUTERS HABERİ OPERASYONUN BİR PARÇASI'

Erdoğan-Kavcıoğlu görüşmesinden sonra Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun yerinin sağlamlaştırıldığını ifade eden Kahveci, Reuters haber ajansının haberinde Kavcıoğlu’nun yerine getirileceği ileri sürülen ismin de görevden alındığına işaret etti.

Reuters’a yanlış bilgiler verilerek, Kavcıoğlu’nun koltuğunun sağlamlaştırıldığını iddia eden Kahveci, "Kim kullandıysa Reuters’ı, ‘Şahap Kavcıoğlu gidecek’ şeklinde yapılan haberler, aslında Şahak Kavcıoğlu’nun koltuğunun sağlamlaştırılması için yaptırılmış haberlerdi. ‘Zulüm 1453’te başladı’ duvar yazısını, o kadar polisin arasında herhalde geziciler yazmadı; ama ne oldu? ‘Zulüm 1453’te başladı’ yazısıyla ciddi bir propaganda yapıldı. Bunun gibi." dedi.

'BİLİNÇLİ VE KASITLI ŞEKİLDE DÖVİZİN YÜKSELTİLDİĞİNİ GÖRÜYORUZ'

Merkez Bankası’nın başkanının, görev süreleri bitmeden, 3 yılda 4 kere görevden alındığını hatırlatan Kahveci, bu kadar yanlışın bilinçsizce yapılmayacağını belirterek şunları söyledi:

"Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı kabinesi, yani ülke yönetimi, Merkez Bankası ile beraber, doların yükselmesi için elinden ne geliyorsa yapıyor.

Ha, vatandaşa da dönüyor, ‘dış güçler’ diyor; ama dövizin yükselmesi için dış güçlerin yapabileceği bir şey yok. Dövizin yükselmesi için, iç güçler olarak ülkeyi yöneten kadrolar, ellerinden ne geliyorsa yapıyor. Dikkat edin, döviz biraz istikrar kazanıyor, tak siyasi müdahale geliyor, döviz yükseltiliyor. Bilinçli ve kasıtlı bir şekilde dövizin yükseltildiğini görüyoruz."

Bunun son resmî ilânının, önümüzdeki hafta yaşanacağını ileri süren Kahveci, "Merkez Bankası, önümüzdeki hafta faizi indirirse, artık bu söylediğimiz teorinin resmî, imzalı belgesi olmuş olacak." dedi.

'DÜNYANIN IRGAT ÜLKESİ OLDUK'

Yüksek kurun ihracata olumlu etkisinin olup olmadığına dair bir soruya "Hiçbir alâkası yok" diye karşılık veren Kahveci, "İhracat, yüzde 36,9 artmış fakat bunun yüzde 25,6’sı miktar artışından. Biz, dışarıya sattığımız ürünlerimize sadece yüzde 9,5 zam yapabilmişiz. Küresel bir enflasyon var bunun içerisinde. İthalat ise yüzde 25,5 artıyor. Ama miktarı sadece yüzde 4,9. İthal ettiğimiz ürünün fiyatı ise yüzde 20,1 artmış. Talan oluyor ülkemiz, talan. Geçen hafta ne dedim? Irgat ülke. Avrupa ve Rusya’nın ırgatı. Dünyanın ırgat ülkesi olduk. Boğaz tokluğuna, karın tokluğuna çalışıyoruz."

Öne Çıkanlar