Hurdaya mı çevrilecek?: Mahfi Eğilmez'den önemli madeni para iddiası

Hurdaya mı çevrilecek?: Mahfi Eğilmez'den önemli madeni para iddiası
Yayınlanma:
Güncelleme: 06 Ağustos 2022 02:25
A+ A-
Eğilmez, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda piyasada madeni para sıkıntısı olduğunu söyleyerek, paraların eritilip hurdaya çevrilme ihtimalinin araştırılmasını istedi.

+GERÇEK - Eski Hazine Müsteşarı ve iktisatçı Mahfi Eğilmez, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, piyasada madeni para sıkıntısı olduğuna dair duyumlar aldığını, paraların eritilip hurdaya çevriliyor olabileceğini, Darphane'nin konuyu incelemesi gerektiğini ifade etti.

Eğilmez, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı: 

"Bazı iş sahipleri piyasada madeni para sıkıntısı olduğunu iletiyorlar ve madeni paraların eritilip hurdaya gitmiş olup olmadığını soruyorlar. Gresham Kanunu, çok yüksek enflasyon sonucu 500 yıl sonra tekrar ortaya çıkmış olabilir mi? Darphane'nin bu konuyu araştırması gerekir."

Eğilmez'in paylaşımında geçen Gresham Kanunu adını, Kraliçe I. Elizabeth'in mali danışmanı olan Sir Thomas Gresham'dan alıyor. Kanun, "kötü para iyi parayı kovar" şeklinde özetleniyor. Buna göre, nispi yüz değerleri nispi külçe içeriğinden farklı olan iki madeni para dolaşımdaysa, madeni para eritilmek üzere dolaşımdan çıkarılır.

Öne Çıkanlar