İhtiyat akçesinin 2.5 milyar lirasını müteahhitler yedi

İhtiyat akçesinin 2.5 milyar lirasını müteahhitler yedi
Yayınlanma:
Güncelleme: 14 Kasım 2019 18:04
A+ A-
İhtiyat akçesinin Hazine'ye aktarılmasıyla Karayolları Genel Müdürlüğü'ne 2.5 milyar ödenek ayrıldı. Bu ödenekle müteahhitlerin alacaklarının bir bölümü kapatıldı.

Merkez Bankası'nın 41 milyar liralık ihtiyat akçesinin bir bölümünün Hazine'ye aktarılmasının ardından başta Karayolları olmak üzere bazı kamu kurum ve kuruluşlarının finansal talepleri karşılandı.

Meclis’te, bu ay içinde kabul edilen bir yasayla Merkez Bankası’nın ihtiyat akçesinin belli bir bölümünün Hazine’ye aktarılması kararlaştırılmıştı. Merkez Bankası, bu kaynağın bir bölümünü Hazine’ye aktardı. Hazine de finansal yönden sorun yaşayan, kaynak yaratmakta ya da bulmakta zorlanan, müteahhitlere borcu olan kamu kurum ve kuruluşlarına bu paranın bir bölümünü transfer etti.

haberturk.com sitesinde yer alan habere göre, bunların başında Karayolları Genel Müdürlüğü ve enerji alanında faaliyet gösteren bazı devlet şirketleri geliyor.

Karayolları Genel Müdürlüğü’nün, karayolu müteahhitlerine 2018 yılından kalma bir miktar borcu bulunuyordu. Bu yıl yapılan işlerden de belli bir miktar borç birikmişti. Karayolları, bir süre önce ödenek talebinde bulundu. Karayolları Genel Müdürlüğü’ne, bu kapsamda borçlarının bir bölümünü ödemesi için 2.5 mlyar TL dolayında kaynak aktarıldığı belirtiliyor.

Genel Müdürlük, geçen haftadan başlayarak, müteahhitlere ödeme yapıyor. Bu hafta da ödeme işlemlerinin devam edeceği ifade ediliyor. Karayolları’nın, kalan borcu için de yeni kaynak talebinde bulunabileceği belirtiliyor. 

Enerji alanında faaliyet gösteren bazı devlet şirketleri, maliyetler ile satış fiyatları arasında aleyhlerine gelişen makas nedeniyle finansal sorun yaşıyordu. Bunlardan bazılarının önceki aylarda banka kredileryle bu sorunu çözmeye çalıştıkları biliniyor. Bu şirketlere de geçen hafta kaynak transferi yapıldığı kaydedildi. Bu şirketlerin, finansman yönünden rahatlatıldığı, zamanı gelen ödemelerini yaptıkları öğrenildi. (HABER MERKEZİ)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar