Küresel büyüme yavaşlama riski altında

Küresel büyüme yavaşlama riski altında
Yayınlanma:
Güncelleme: 12 Kasım 2019 23:16
A+ A-
IMF, küresel büyümenin gelecek yıllarda yavaşlama riskiyle karşı karşıya olduğu konusunda uyardı. Kurum, çok düşük enflasyona ve artan jeopolitik risklere işaret etti.

EKONOMİ - Uluslararası Para Fonu (IMF), küresel büyümenin gelecek yıllarda yavaşlama riskiyle karşı karşıya olduğu konusunda uyardı. Kurum, çok düşük enflasyonu ve artan jeopolitik riskleri işaret etti.

Uluslararası Para Fonu (IMF) -Dünya Bankası Yıllık Toplantıları kapsamında düzenlenen 36. Uluslararası Para ve Finans Komitesi (IMFC) Toplantısı'nın sonuç bildirisi yayımlandı.

Washington'da cumartesi günü yayınlanan bildiride, "Enflasyonun gelişmiş ekonomilerde hedefin altında olması ve birçok ülkede potansiyel büyümenin zayıf kalması nedeniyle toparlanma henüz tamamlanmadı" dendi. Bildiride "Kısa vadeli riskler büyük ölçüde dengeli, fakat rahatlığa yer yok çünkü orta vadeli ekonomik riskler aşağı yönlü ve jeopolitik tansiyon yükseliyor" ifadesi yer aldı.

Küresel ekonomideki iyileşmenin orta vadeli risklere karşı yapılması gereken yapısal reformlar için önemli bir fırsat yarattığına işaret edilen bildiride, "Küresel toparlanma tamamlanmış değil, enflasyon birçok gelişmiş ülkede hedefin altında ve potansiyel büyüme düşük kalmaya devam ediyor. Kısa vadeli riskler genel olarak dengede görünse de rehavete yer yok çünkü orta vadeli ekonomik riskler aşağı yönlü ve jeopolitik gerilimler artıyor" değerlendirmesinde bulunuldu.

Panelde hangi jeopolitik risklerin en fazla endişeye sebep olduğu belirtilmedi. ABD ve Kuzey Kore geçtiğimiz haftalarda Pyongyang'ın nükleer silahlanması konusunda gerginlik yaşamıştı. Cuma günü ise ABD Başkanı Donald Trump'ın hedefinde bu kez İran vardı. Diğer yandan İngiltere'nin Avvrupa Birliği'nden (AB) ayrılması konusunu da küresel endilekeri tetikleyen önemli bir konu.

Panelde, küresel görünümün güçlendiğine, artan yatırımlara, sanayi üretimine ve güvene de vurgu yapılarak, kilit önemdeki zorlukların aşılması konusunda uygun ortamı hazırladığına dikkat çekildi.