Euro 17 TL seviyesini aştı, piyasanın enflasyon beklentisi 11,5 puan arttı

Euro 17 TL seviyesini aştı, piyasanın enflasyon beklentisi 11,5 puan arttı
Yayınlanma:
Güncelleme: 23 Mayıs 2022 18:48
A+ A-
Türk Lirası'ndaki değer kaybı yeni haftaya da taşınırken euro/TL, gün ortasında 17 TL seviyesinin üzerine çıktı. Dolar/TL ise 16 seviyesinin hemen altında değerleniyor.

+GERÇEK - Türk Lirası'nda iki haftadır devam eden değer kaybı sürerken, en düşük seviye olarak 16,80 TL olarak güne başlayan euro/TL paritesi öğle saatlerinde rekor üzerine rekor kırdı.

Euroda yeni rekor 17,0409 oldu. En düşük ve en yüksek seviye arasındaki fark ise 24 kuruşa çıktı. Euro, Cumhuriyet tarihinin rekorunu ise 20 Aralık 2021’de görmüştü. Euroda zirve 20,0730 TL olarak kaydedilmişti. 

Euro/TL'deki yükselişte euro/dolar paritesinin yüzde 1'in üzerinde yükselmesi etkili oluyor.

Geçen hafta 15,99'ları test eden dolar/TL, bugün en yüksek seviye olarak 15,9720'ye kadar tırmandı.

TL, DOLAR KARŞISINDA ÜÇ HAFTADA YÜZDE 8 ERİDİ

Dolar/TL bu ayın ilk günlerine kadar 14.5-15 arasında iki ay boyunca yatay bir seyir izledi. Daha sonra aralıksız yükselişle kur 16'ya yaklaştı ancak henüz bu seviyenin üstünü test etmedi. TL, dolar karşısında ay başından beri yaklaşık yüzde 8'in üzerinde değer kaybı yaşadı.

Yurt içi piyasalar sabahki yoğun veri trafiğinin ardından bugün kabine toplantısı, Hazine'nin mayıs ayı borçlanma programının son ihalelerini izliyor. Hafta boyunca TCMB faiz kararı, Moody's Türkiye olası not değerlendirmesi ve Davos zirvesi izlenecek.

Piyasalarda kısa vadeli yüksek getirili bir bono, enflasyona endeksli tahvil gibi adımlarla dövize olan talebin düşürülüp düşürülemeyeceği ya da bu yöntemlerle kamuya yeni döviz kaynağı sağlanıp sağlanamayacağı takip edilecek.

ENFLASYON KORUMALI TAHVİL BEKLENİYOR

Bu kapsamda takip edilen bir enstrüman ise Hazine'nin ihraç etmeyi planladığı enflasyon korumalı tahvil. Hükümet enflasyon korumalı tahvil için hazırlıklarını tamamladığını açıklarken, yeni ürünün cazip olması durumunda TL, döviz ve hatta KKM mevduattan kaçışa yol açabileceği konusu bankacılık sektörü için endişe yaratıyor. 

Reuters'ın aktardığına göre İstanbul Analytics bu sabah yayımladığı raporda, "Hafta boyunca dolar/TL'de yeni savunma hattı 16'yı koruyan TCMB, oldukça yüksek bedel ödedi. Çeşitli kaynaklardan edindiğimiz veri ve anektodlara göre, günde 1 milyar dolar döviz satmış olabilir. Sonuçta, TCMB'nin müdahale için kullanılabilecek rezervleri 30 milyar doların da altına gerilemiş olmalı" ifadelerini kullanarak, şu değerlendirmeyi yaptı:

"TCMB açısından net döviz girişi turizm gelirleri vasıtasıyla olacak. Bu meblağ haziran-eylül döneminde en fazla ayda 5 milyar dolar tutar. Buna karşın, TCMB halen müdahale için ayda bu girişin dört katı döviz satıyor. Oyun sonunun çok yaklaştığını bu aritmetikten bile görebiliriz."

PİYASANIN YIL SONU ENFLASYON BEKLENTİSİ YÜZDE 58'E YÜKSELDİ

Öte yandan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) mayıs ayı Piyasa Katılımcıları Anketi'nin sonuçlarına göre, yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 57,92'ye çıktı. Bir önceki anket döneminde bu oran yüzde 46,44 idi. Yıl sonu dolar/TL beklentisi de 17,57'ye çıktı.

Cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi mayıs döneminde yüzde 57,92 oldu. 12 ay sonrası için enflasyon artışı beklentisi ise yüzde 33,28. Bir önceki ayın anket sonuçlarında TÜFE için yıl sonu beklentisi yüzde 46,44; 12 ay sonrası için ise yüzde 28,41 olarak açıklanmıştı. 

24 ay sonrası TÜFE beklentisi de yüzde 17,68'den 19,54'e yükseldi.

DOLAR/TL'DE BEKLENTİLER YUKARI YÖNLÜ

Katılımcıların cari yıl sonu döviz kuru (ABD Doları/TL) beklentisi bir önceki anket döneminde 16,85 TL iken, bu anket döneminde 17,57 TL oldu. 12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise aynı anket dönemlerinde sırasıyla 17,84 TL ve 18,47 TL olarak gerçekleşti.

BÜYÜME BEKLENTİSİNDE 0,1 PUANLIK ARTIŞ

Katılımcıların GSYH 2022 yılı büyüme beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 3,2 iken, bu anket döneminde yüzde 3,3 olarak açıklandı.GSYH 2023 yılı büyüme beklentisi ise bir önceki anket dönemine göre bir değişiklik göstermedi ve yüzde 4 seviyesinde kaldı. 

Katılımcıların BİST Repo ve Ters-Repo Pazarı’nda oluşan cari ay sonu gecelik faiz oranı beklentisi bir önceki anket döneminde ve bu anket döneminde yüzde 14,00 olmuştur. TCMB bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı cari ay sonu beklentisi de bir önceki anket döneminde ve bu anket döneminde yüzde 14,00 olarak gerçekleşti.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar