Societe Generale: Merkez Bankası 600 baz puan faiz artıracak

Societe Generale: Merkez Bankası 600 baz puan faiz artıracak
Yayınlanma:
A+ A-
Paris merkezli Avrupa'nın önde gelen gelen finans kuruluşlarından Societe Generale analistlerine göre, Merkez Bankası bu ayki toplantısında 600 baz puanlık faiz artışına gidecek. Bankanın yıl sonu dolar tahmini ise 30 lira.

Artı Gerçek - Societe Generale, Merkez Bankası'nın politika faizini arka arkaya artışlarla yüzde 40'a yükselteceği öngörüsünde bulundu. Bankaya göre, TL'deki değer kayıpları da sürecek.

Societe Generale, Merkez Bankası’nın eylül toplantısında politika faizini yüzde 31’e yükselteceğini, bunu dördüncü çeyrekte 600 baz puanlık, 2024 birinci çeyrekte ise 200 baz puanlık artışların takip edeceğini belirterek, faizin yüzde 40’a çıkarılacağını öngördü.

Bloomberght'nin aktardığına göre, aralarında Phoenix Kalen’in de olduğu SocGen analistleri yılın geri kalanında liranın zayıflamasını bekliyor. Analistlerin yıl sonu Dolar/TL beklentisi 30 seviyesinde.

Raporda, "Gelecek yıl ortodoks politikalara kademeli dönüş Türkiye’nin temellerini iyileştirecek gibi gözükürken, lirada daha fazla ama daha yavaş bir değer kaybı bekliyoruz” değerlendirmeleri yer aldı.

REEL FAİZ NEGATİFTE

Analistler. faize ilişkin şu değerlendirmede bulundu: "Merkez Bankası, büyük ihtimal sağlam faiz artışları yapacak. Öte yandan reel faizler enflasyondaki artış sebebiyle keskin bir şekilde negatif kalacak. Daha fazla esneklik sağlayan finansal çevrenin normalleşmesi süreci orta vadede pozitif. Ancak bu durum kısa vadede lirayı zayıflatabilecek riskler de teşkil ediyor."

Öne Çıkanlar