Ticaret savaşına ara verildi, olan kurlara oldu

Ticaret savaşına ara verildi, olan kurlara oldu
ABD'nin Çin ile ticaret savaşına ara verdiklerini açıklamasının ardından güçlenen dolar gelişen ülke kurlarında baskı yaratırken, dolar/TL yeni bir rekor daha kırdı.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, ABD ve Çin arasında gümrük vergisi üzerinden yaşanan gerginliği bir anlaşma zemininde sonlandırmak için beklemeye aldıklarını açıkladı. Mnuchin, "Ticaret savaşını beklemeye alıyoruz. Şu anda, farklı bir çerçevede anlaşıncaya kadar gümrük vergisini beklemeye alma konusunda anlaştık" dedi.

ABD ve Çin arasındaki ticaret hacminin genişleyeceğine vurgu yapan Mnuchin, "Önümüzdeki üç beş yıl içerisinde enerji alımının 50 milyar dolar ile 60 milyar dolar arasında bir seviyeye çıkacağını görebilirsiniz. Ve stratejik olarak bu durum hem bizim için hem de onlar için önemli olacak" diye konuştu.

Mnuchin'in açıklamasına göre, iki ülke, tarifeleri dondurmuş durumda. Mnuchin'in ateşkes ilanı, dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki ticaret gerilimi konusundaki yatırımcı endişelerini bir süre için yatıştıracak. 

HAZİNE BAKANI MNUCHIN'IN ÇİN ZİYARETİ

ABD Başkanı Donald Trump, nisan ayı sonunda yaptığı açıklamada, Hazine Bakanı Mnuchin’in ticaret anlaşmazlıklarını müzakere etmek için birkaç gün içerisinde Çin’e gideceğini söylemişti. Mnuchin, ay başında Çin’e yaptığı ziyarette, Çin Başbakan Yardımcısı Liu Hı ile ikili ekonomik ve ticari anlaşmazlık konularını çözmek üzere toplantılar yapmıştı. Toplantılarda fikir alışverişinde bulunulmuş ve kısmen mutabakat sağlanmıştı.

Steven Mnuchin’in Çin’e yaptığı ziyaretin ardından ise Çin Başbakan Yardımcısı Liu Hı, ticari ve ekonomik müzakereler yürütmek için ABD’ye ziyarette bulunmuştu.

ABD ve Çin arasında yeni ilan edilen ekonomik ateşkes, dünyanın en büyük iki ekonomisinin ticareti yeniden dengelemek adına üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirememeleri durumunda, kalıcı olmayabilir senaryosu da yatırımcıların pozisyonlamalarında kendini bir nebze hissettiriyor.

PİYASALAR NASIL TEPKİ VERDİ?

Asya para birimlerinin çoğu, ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşında ateşkes ilanının dolarda yükselişe neden olmasıyla değer kaybetti. Asya hisseleri pazartesi günü yükseldi. 

Dolar, ABD ile Çin’in ticaret gerginliğine ilişkin anlaşmaya vararak ABD hazine tahvili faizini desteklemesi sonrasında cazibesinin artmasıyla yükseldi.

Yen, küresel ticarete yönelik endişelerin hafiflemesiyle birlikte güvenli varlık talebinin azalmasının ardından dolar karşısında geriledi.

TÜRK LİRASI NE DURUMDA?

Benzer biçimde gelişmekte olan ülke kurları da güçlenen dolar karşısında zayıf bir seyir izliyorlar. Bu para birimlerinin başında da Türk Lirası geliyor.

Haftaya yükselişle başlayan dolar/TL kuru, pazartesi günü erken işlemlede 4.56 seviyesini aşarak tüm zamanların en yüksek seviyesine tırmandı. Lira, dolar karşısında yüzde 1.45 ile en fazla değer kaybeden gelişen para oldu.

Bankacılar TCMB’nin bu süreci nasıl yöneteceğini izlemeye devam ediyor.

Birçok bankacı, TCMB’nin 7 Haziran’daki Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında "hatırı sayılır" bir faiz artışı yapacağına kesin gözüyle bakarken, bazı bankacılar TCMB’nin bu tarihi de beklemeden bir adım atmak durumunda kalabileceğini belirtiyor.

Dolar/TL bu gelişmelerle haftaya yeni bir tarihi zirveyi test ederek başlarken, euro/TL ise 5.3585 seviyesine kadar çıktı. Sterlin/TL’de de rekor görüldü. Sterlinde yeni rekor seviyesi 6,1284 olarak görüldü.

PİYASALARIN GÖZÜ FED'İN TOPLANTISINDA

Piyasaların dikkati ABD Merkez Bankası Fed’in çarşamba günü açıklanacak son toplantı tutanaklarına çevrildi. Yatırımcılar mevcut para politikasının sıkılaştırma döngüsünün hızı hakkında ipuçları için tutanakları bekliyor.

PIMCO Asya Pasifik birimi yöneticisi Robert Mead, "Dolar rallisi, gerçek bir ticaret savaşı ihtimalinin çok düşük olduğu yönündeki beklentilerin etkisiyle, büyük ihtimalle bir miktar daha sürebilir. Bu, küresel ticaretin sağlıklı kalacağı anlamına geliyor ve fazla endişe edecek bir durum söz konusu değil" dedi.

Doların bu yükselişi altında da rekorların sürmesinde etkili oluyor. Altının gram fiyatı, haftanın ilk işlem gününde dolar kurundan bulduğu destekle tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 188,6 lirayı gördü. (EKONOMİ SERVİSİ)

Öne Çıkanlar