Amasra Maden Sahası Raporu: Yangın sönmedi, yeniden patlama riski var

Amasra Maden Sahası Raporu: Yangın sönmedi, yeniden patlama riski var
Yayınlanma:
A+ A-
42 madencinin öldüğü TTK Amasra maden sahasında 15 Mart’ta madene inen heyet bir rapor hazırladı. Raporda, yeraltı kömür yangını tam anlamıyla sönümlenmediği ve iki yıl sonunda barajların yeniden açılması durumunda patlama riski olduğuna dikkat çekildi.

Artı Gerçek - Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Müessese Müdürlüğü’nce görevlendirilen heyet, Maden Mühendisleri Odası’ndan bağımsız gözlemciler eşliğinde 14 Ekim 2022’de meydana gelen patlamada 42 madencinin öldüğü maden sahasına girdi. Bilirkişi keşfine hazırlamak amacıyla madene inen heyet, 'Baraj Açma Raporu' başlıklı bir rapor hazırladı.

BirGün'den Mustafa Bildircin'in haberine göre, raporda 16 Ekim 2022 tarihi itibarıyla kapalı olan barajların arkasına, “yangının daha çabuk sönümlenmesi” için 1 milyon metreküp azot basıldığı ancak yangının halen devam ettiği belirtildi.

HEYET İNMEDEN ÖNCE MADENDE PATLAMA OLDU

TTK teknik elemanları ile TMMOB gözlemci heyetinden oluşan ekip yeraltı ocağına inmeden yaklaşık 20 dakika önce madende şiddetli bir patlama yaşandığı tespit edildi. Ekibin 13 Mart ve 15 Mart’ta olmak üzere iki kere tespit çalışmaları yürüttüğü ve tespit çalışmaları arasındaki farkları değerlendirerek, “Ocakta yeni bir metan patlaması yaşandığı” kanaatine varıldığı bildirildi. Patlamanın tespit edilmesinin ardından yeni patlamalara yol açmamak için mevcut barajların kapatılmasına karar verildiği kaydedildi.

YANGIN SÖNÜMLENMEDİ

Raporda yer alan bilgilere göre, heyetin çalışmalarının ardından maden sahasındaki üç baraj, 15 Mart’ta saat 19.50’de tamamen kapatıldı. Raporda, maden sahasından alınan numune değerleri de paylaşıldı. Buna göre, yeraltı kömür yangını tam anlamıyla sönümlenmedi, soğuma tamamlanmadı. Barajların açılmasıyla içeri verilen oksijenin yangını daha da artırdığı vurgulandı.

Baraj Açma Raporu isimli çalışmada, “kömür damarlarının soğuması ve yeniden açılması sonrasında daha güvenli bir çalışma ortamının sağlanması amacıyla” su basılması gerektiğinin altı çizildi. Ocaktaki kömür yangınının -300 kotuna kadar 130 bin metreküp su basılarak söndürülmesi önerildi. Su basılmaz ise iki yıl sonunda dahi barajların yeniden açılması durumunda patlama riski yaşanacağı kayıt altına alındı.

SOSYAL PATLAMA

Raporda ayrıca 'sosyal patlama' riskine dikkat çekilen bölüm de yer aldı. Amasra Taşkömürü İşletmesi Müessesesi bünyesinde yer altında 452, yer üstünde ise 76 olmak üzere toplam 528 çalışanın olduğu belirtilerek, “Gelinen süreçte tüm bu çalışanlarımız psikolojik ve sosyal olarak olaylardan etkilenerek endişe ve geleceklerinden kaygı duymaktadırlar” ifadesi kullanıldı. Çalışanlara müessese bünyesinde kapalı alanlar dışında çalışabilecekleri yeni işyerleri verilmesi gerektiği kaydedilerek, “Yapılmazsa bu olay, çalışanlarımız arasında büyük bir huzursuzluğa ve sosyal bir patlamaya neden olabilir” değerlendirmesinde bulunuldu. (Kaynak)

Öne Çıkanlar