DİSK'ten 1 Mayıs çağrısı: Vali Gül'den Derin kızımızın gösterdiği olgunluğu göstermesini bekliyoruz

DİSK'ten 1 Mayıs çağrısı: Vali Gül'den Derin kızımızın gösterdiği olgunluğu göstermesini bekliyoruz
DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu, 23 Nisan'da Vali Gül'ün makamına oturarak "1 Mayıs'ta Taksim için izin verirdim" diyen Derin'i hatırlattı. 1 Mayıs çağrısında bulunan Çerkezoğlu, “Gül'den, Derin kızımızın gösterdiği olgunluğu göstermesini bekliyoruz” dedi.

Artı Gerçek - Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Başkanı Arzu Çerkezoğlu, 1 Mayıs’a ilişkin yaptığı açıklamada Taksim Meydanı’nın Türkiye’de simge olduğunu söyledi. 11 yıl aranın ardından Taksim Meydanı’nın 1 Mayıs’ta açılması talebini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’a ilettiklerini söyleyen Çerkezoğlu, “Taksim 1 Mayıs alanıdır, bu toplumsal bir hakikattir” dedi.

Çerkezoğlu, 23 Nisan'da İstanbul Valisi Davut Gül'ün makamına oturarak, "1 Mayıs'ta Taksim için izin verirdim" diyen Derin'i hatırlattı; “Vali Gül'den, Derin kızımızın gösterdiği olgunluğu göstermesini bekliyoruz” çağrısında bulundu.

İstanbul Valisi Davut Gül, Taksim Meydanı’nın 1 Mayıs’ta kapalı olacağını söyledi. Davut Gül, “1 Mayıs 2012 yılında itibaren Taksim’de kutlanmıyor. Dolayısıyla Taksim bu anlamda bu tür etkinliklerin tamamına kapalı. Biz başta DİSK, KESK ve benzeri kuruluşlar olmak üzere talep eden herkesle konuştuk. Taksim’de bu sene olmayacağını kendilerine izah ettik” dedi.

Taksim Meydanı’nın 1 Mayıs’ta açılması talebini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan‘a ilettiklerini söyleyen Arzu Çerkezoğlu, “Bu hukuk dışı uygulama sıkıyönetim ve darbe dönemlerinde olduğu gibi yıllarca peş peşe yapılmaya kalkışılırsa kanunen de suçtur” diye konuştu.

'DÜNYANIN GÖZÜ TAKSİM MEYDANI’NDA OLACAK'

Taksim Meydanı’nın 1977’den beri yüreklerindeki yara olduğunu ve yeniden yasaklandığı 2013 yılından beri de en büyük hasretleri olduğunu söyledi ve devam etti:

“2024 1 Mayıs’ında Türkiye’nin ve dünyanın meydanlarında buluşan milyonların gözü kulağı İstanbul-Taksim 1 Mayıs alanında olacak ve milyonlarca yürek Taksim Meydanı’yla atacak.

Taksim, 1 Mayıs alanıdır. Taksim’in 1 Mayıs alanı olduğu gerçeğinin 2013 yılından beri inkâr edilmesine artık son verilmelidir. Taksim 1 Mayıs alanıdır ve bu artık toplumsal bir hakikattir.”

'AİHM VE AYM SON SÖZÜNÜ SÖYLEMİŞTİR'

İşçilerin 1 Mayıs’ı kendi belirledikleri alanda kutlama hakları olduğunu söyleyen Çerkezoğlu, “AİHM ve AYM kararları bu konuda sözünü söylemiştir. Geçtiğimiz yıl AYM’nin aldığı son karara göre 1 Mayıs’ta Taksim’de olmak her işçinin hakkıdır. Bizlerin 1 Mayıs’ta Taksim’de olmasını engellemeye çalışmak mümkün değildir” ifadelerini kullandı.

İstanbul Valiliği’nin ve idarenin görevinin başka bir alan göstermek değil işçilerin istediği alanda güvenliği sağlamak olduğunu kaydeden Çerkezoğlu, “Sayın İstanbul Valisi başta olmak üzere tüm yetkililerin bu görevlerini bizlerle koordineli bir şekilde yerine getirmesini bekliyoruz” diye konuştu:

“Bu çağrımızı yılın 365 günü bu ülke için alın teri dökenlerin, yılı bir gününde kendi bayramlarını nerede kutlayacaklarına dair iradesine saygı duyulması talebimizi iki gün önce sayın bakanla yaptığımız telefon görüşmesinde de bizzat kendisine ilettim.”

Çerkezoğlu, “Taksim ekmektir, adalettir, hürriyettir! Emek bizimdir, Taksim bizimdir, memleket bizimdir! Taksim şimdi, demokrasi şimdi!” diyerek açıklamayı sonlandırdı.

Açıklamanın tam metni için tıklayın

(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar